A katalán történelmi példabeszédről

2017. október 09. 14:11

Amit ma Katalóniában látunk, az a nemzeti identitások küzdelme.

2017. október 09. 14:11
Köntös László
reposzt

„Minden jel arra mutat, hogy noha kétségtelenül vannak egységesülési folyamatok, a kereskedelmi –gazdagsági – pénzügyi hálózatok valóban keresztül-kasul szabdalják a világot, valamiért ez a körülmény sem képes felszámolni a csoportidentitásokat. Lehet azon filozofálgatni, hogy vajon az egyetemes emberiséghez való tartozás eszméje miért elégtelen egy általános identitástudat megalapozásához, mégis az a helyzet, hogy az identitás alapja a szűkebb, körülhatárolhatóbb csoport. (Ha jól értem a történelem működését, az általános embertudat mint az identitás alapja akkor lehetne elégséges identitásképző faktor, ha megjelenne a földön kívüli ellenséges lény.)

S minden jel arra mutat, hogy – modernitás, progresszió, individuális függetlenség ide vagy oda – az identitás lényege a csoporthoz tartozás érzete. Ezek a csoportok a történelmi folyamatokban változhattak, lehetett az alapja a törzs, a közös uralkodó, az alakzatok száma végtelen, de úgy tűnik, ami mára kikristályosodott, az a nemzet, vagy hívjuk bárhogyan is. S hiába tudjuk, hogy a nemzeti tudat történeti képződmény, semmi köze »vérhez«, »fajhoz«, (noha ismeretes az a valójában rasszista nézet, amely a nemzeti tudatban mindenáron a fajiság eszméjét akarja látni és láttatni), úgy tűnik, a nemzetet mint ma legfőbb identitásképző keretet nem sikerül meghaladni.

Amit ma Katalóniában látunk, az a nemzeti identitások küzdelme. Mondhatjuk természetesen azt, hogy a katalánok függetlenedési törekvése mögött valójában csak anyagi érdek áll, de ezzel nem jutunk semmire. Ha ugyanis nem lenne az egész folyamat mögött egy nagyon erős és saját közösségi öntudat, amely az elégedetlenséget egységesíti, akkor a függetlenség eszméje fel sem merülne.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
annamanna
2017. október 09. 14:57
A csoportok elkülönülését az értékrendek, etikák elkülönülése tartja fenn. Pl egy nehézsúlyú bűnöző is mondhatja: sok gonoszságot műveltem - na de gyerekhez soha nem nyúlnék! - és ilyen alapon külön csoportba sorolja és megveti a börtönön belül a pedofilokat, akinek az értékrendje eltérő (és rosszabb) mint az övé (legalábbis számára úgy tűnik). Ez máris egy csoportképző erő: azért közösítem ki, azért különülök el tőle, mert.... Valahogy meg kell fogalmazni, miben áll a két elkülönülő csoport közti különbség; és a különbséget valószínűleg értékrendi, etikai eltéréssel fogják megindokolni a csoportok. És ha valaki kiválik egy csoportból, azt is sokszor etikai, értékrendi okokkal fogja megindokolni. Még egy óriási és heterogén csoport esetében is megfigyelhető ez: Amerika a bátrak hazája. Amerika a szabadság földje. Ha a katalánok ki akarnak válni, akkor értékrendi különbséget érzékelnek köztük és a spanyolok közt (pl a spanyolok elherdálják azt a pénzt, amit ők keresnek meg). Ebből következik, hogy a tartós együttműködés alapja az értékrendben való megegyezés.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!