A történelem vége nyomában

2017. január 15. 10:25

A most élő generációk azzal tehetnek hozzá a történelem hömpölygő haladásához, ha a globális uralmi rend ellen és a kiszolgáltatott embertömegek érdekében lépnek fel.

2017. január 15. 10:25
Fricz Tamás
Fricz Tamás
Magyar Idők

Miből indul ki a realizmus a finalizmussal szemben? Abból, hogy a történelem valójában nem finalista: nincsenek benne determinizmusok, egyirányú folyamatok, de annál inkább jelen vannak alternatívák, opciók, forgatókönyvek, elszalasztott és megvalósított esélyek, esetlegességek, véletlenek, kiszámíthatatlan emberi reakciók és kalkulálhatatlan külső hatások.

A történelem nem tudatos, nem céltételezett, hanem egy olyan hömpölygő folyamat, amelyet az embercsoportok, erőközpontok, hatalmak stb. közötti konfliktusok formálnak és alakítanak, soha nem előre meghatározottan, hiszen az emberi, társadalmi, politikai – egyben etnikai, vallási, nemzeti, globális stb. – ellentétek és ütközetek kimenetele mindig kiszámíthatatlan és soha nem egyértelmű. (Ha másban nem, a sportban, az emberek nagy kollektív játékában mindez tökéletesen leképeződik.)

A konfliktusok újabb konfliktusokat szülnek, az egyik nagy törésvonal maga alá temeti a többit, s egyik sem oldódik fel igazán a történelemben, hanem alárendelődik, elporlad vagy új alakot ölt, s új konfliktusszerkezetek jönnek létre – ismét és ismét.

S mindez korántsem jelenti azt, hogy jelentéktelen lenne a mi korszakunk konfliktusának megoldása! A mi korszakunk kihívása a globális uralom és a nemzeti lét közötti – immáron időnként véressé is váló – harc, küzdelem, s ezt a küzdelmet meg kell vívni, győzelemre kell vinni. Csak az a lényeg, hogy lássuk a konfliktus nyitottságát, opcionalitását, valódiságát, s ebbe helyezzük bele magunkat százszázalékosan.

Azt hiszem, elég figyelmeztető példa Francis Fukuyama elhíresült mondása 1989-ben a liberális demokrácia győzelméről és a történelem végéről. Most se beszéljünk se a globalizmus végső győzelméről, se végleges bukásáról. Egyszerűen csak álljunk bele a dologba, és reménykedjünk.

Egyedül az ember erkölcsi megjavulásába vetett hit lehet az, ami végleges.

A most élő generációk ezért azzal tehetnek hozzá a történelem hömpölygő haladásához, ha a globális uralmi rend ellen és a kiszolgáltatott embertömegek érdekében lépnek fel.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pinter68
2017. január 15. 23:36
Fricz Tamás meg azzal tehetne hozzá a történelem hömpölygő haladásához, ha eltűnne végre a p...csába. A többi ismert és még nem ismert Kádár-rendszer kollaboránssal együtt!
belga
2017. január 15. 20:47
A kiszolgáltatott embertömegekért való fellépés nagyon tetszene. Csak azt nem tudom, hogy ez kitől várható? Mert én valahogy Trump és Putyin urakról nehezen tudom elképzelni, hogy ez irányban kezdenek munkálkodni. Obama eü-i reformja (vagy nevezzük akárminek) plusz 10 millió amerikai hozzáférését biztosítja az ellátáshoz. Ezt javasolják most törölni. Vajon a kiszolgáltatottak érdekében?
madarasi.abel
2017. január 15. 16:48
na, megnyerted az ikszet. kötözködésre nem pazarolom az energiám, tahó meg marad így is elég.
madarasi.abel
2017. január 15. 16:27
"a kiszolgáltatott embertömegek érdekében lépnek fel." hehe. eddig úgy tudtam, hogy éljenaNER. a kettő sajnos üti egymást.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!