Brüsszelben egy torz szivárványkoalíció öltött testet – és ellenzékének legmarkánsabb vezére Orbán Viktor
Így kell gondolkodnunk az új európai politikáról. Nagy Ervin írása.
A politikai változások Amerikában és Európában valóban látványosak és váratlanok. Mindazonáltal populista világforradalomtól nem kell tartani, a demokrácia és a piacgazdaság megmarad.
„A jenki gyári munkás most azért pártolt át a republikánusokhoz, mert bízik abban, hogy Trump visszahozza a globalizáció miatt elveszett munkahelyeket, és megvédi attól a konkurenciától, amelyet a munkaerőpiacon az illegális bevándorlók jelentenek neki. Heteroszexuális identitása, családjához való kötődése, vallásgyakorlása nem válik hátrányára, ő maga pedig nem lesz a mainstrem média pofozógépe.
Nem érzi majd úgy, hogy a hatóságok meg akarják védeni tőle a feleségét, a gyerekeit és az összes kisebbséget. A választások után a média demokrata elkötelezettségű munkatársai előszeretettel nevezték bunkónak a republikánus szavazókat. Csak azt felejtették el, hogy Hillary Clinton szavazói között sokkal nagyobb számban voltak olyan, a különböző kisebbségekhez tartozó emberek, akik gyakran még a középfokú iskolát sem voltak képesek elvégezni, viszont, az átlagos jenki munkásoktól eltérően, hajlamosak a devianciára, nagy számban vannak közöttük drogfogyasztók. Őket miért nem bunkózták le a New York Timesban, illetve a »progresszív« médiában?
Az a primitívnek nevezett középnyugati alsó középréteg szavazott többségben Donald Trumpra, amely elégedetlen volt azzal is, hogy az ő jövedelmére kivetett adókból finanszírozzák a legszegényebbek egészségügyi ellátását. Mert igaz ugyan, hogy az Obama által elindított egészségügyi reform jóvoltából vagy húszmillióval több amerikainak van biztosítása, amit ma már csak az amerikaiak 9 százaléka nélkülöz. 2013-ban ugyanez az arány a teljes népesség 17,6 százaléka volt, mintegy 47 és fél millió embert tett ki. Csakhogy miközben az alsó harmad helyzete javult, az Obamacare drasztikusan megdrágította a magánbiztosításokat, ami elsősorban az alsó középosztályt sújtotta. Trump ígéretet tett arra, hogy Obama reformjának bizonyos elemeit megőrzi, de ugyanakkor átalakítja a rendszert.
A politikai változások Amerikában és Európában valóban látványosak és váratlanok. Mindazonáltal populista világforradalomtól nem kell tartani, a demokrácia és a piacgazdaság megmarad. Sokkal valószínűbb, hogy világszerte tisztázódnak a frontok, és az ideológia felhője kevésbé fedi el a meglévő, krónikus társadalmi és gazdasági problémákat. Világszerte csökkenni fog a balliberálisok elbizakodottsága, előtérbe kerülnek azok az eddig halogatott, racionális megoldások, amelyeket eddig az államok ideológiai megfontolásokból nem mertek alkalmazni.”