Az egyik legnehezebb helyzet az életben, amikor arra készül egy szülőpár, hogy hetek múlva megszületik egészséges kisbabájuk, ám váratlanul jóval előbb, sürgősséggel, esetleg életveszélyben születik meg gyermekük.
Koraszülöttnek a 37. hét előtt és a 2500 grammnál kisebb babákat tekintjük. Speciális ellátásra van szükségük, melyet a perinatális intenzív centrumokban (PIC) kapnak meg.
Ma már a fejlett orvosi ellátásnak köszönhetően nagyon jó túlélési és felépülési esélyekkel indulnak az életbe a koraszülött babák, vagy ahogy általában hívják Őket: a korababák. Ehhez persze elengedhetetlenül fontos a kitartó küzdelem: a babáké, a szülőké, az orvosoké és ápolóké.
A perinatális pszichológia ma már sokat foglalkozik a méhen belüli élet, a születés és az első hónapok pszichés hatásaival. Ha így nézzük, ezek a babák egy nagyon nehéz kezdettel indulnak, hiszen hirtelen, fizikailag és lelkileg felkészületlenül kerülnek ki a világba, ahol aztán orvosi beavatkozások, kezelések (később akár évekig gyógytorna, stb.), és a szülőktől való szeparáció (inkubátor) vár rájuk.
Szerencsére nagyon felkészültek a koraszülött-ellátó centrumokban, a tapasztalatok szerint a legelhivatottabb szakemberek segítik a kicsiket és családjaikat. Komoly lelki támogatást kapnak a szülők, akik életük talán legnehezebb időszakán mennek át: a boldog babavárásból hirtelen belecsöppenek a félelembe, aggódásba, az életért való küzdésbe.
Mindkét félnek sokat segít a szeparáció elviselésében a legkisebb kapcsolat is: látni, érinteni (inkubátorban is!), és ha lehet, akkor kenguruzni. A kenguruzás bizonyítottan javítja a babák fiziológiai paramétereit, éppen azáltal, hogy testkontaktusban lehetnek szüleikkel, emellett a szülőknek is fontos élmény. Nagyon másként kell bánni azonban a különböző korú korababákkal, hiszen idegrendszerük érettsége függvényében akár még a simogatás is túlingerelheti őket. Erről és más korababás hasznosságokról bővebben itt.
Nem csupán fizikailag, hanem pszichésen is nehéz kihívás tehát a szülőknek és a babának is egyaránt. Gyakran, amikor a fizikai nehézségen túl van a család, akkor sem tudnak ellazulni. Hisz egyszer már majdnem elvesztették, akit annyira vártak, végig kellett nézniük szenvedését, az életért folytatott küzdelmét. És nemcsak a szülőknek van ebben az időszakban (is) segítségre szüksége, hanem a korababának, illetve kisgyereknek is, aki fájdalmas és szorongató élményeken van túl. Mindkét félnek gyógyító hatású lehet a méh és a korai időszak intimitásának közös megélése: összebújással, kuckózással, puha takaróba bújással.