A négy pont leple alatt

2016. augusztus 30. 10:59

Az unió újragondolására tett javaslat taktikai húzása mögött tehát kibontakoznak a valódi stratégia körvonalai. A gyenge európai közösség Orbán erejének garanciája.

2016. augusztus 30. 10:59
Lakner Zoltán
Lakner Zoltán
Népszabadság

„Éppen itt húzódik azonban az Orbán-javaslat súlyos belső ellentmondása. A nemzeti szuverenitás önjelölt európai bajnoka közös hadseregről beszél, holott a fegyveres erők kontrolljánál mélyebben a szuverenitásba vágó kérdést elképzelni is nehéz. Az európai hadseregre vonatkozó korábbi javaslatokat a magyar kormánypárt talán ezért sem részesítette meleg fogadtatásban. Meg másért sem. Másfél éve Jean-Claude Juncker vetette fel a közös hadsereg gondolatát az agresszív orosz külpolitikára adott válaszként. Az orosz befolyás visszaszorítását illetően azonban a magyar kormány híján van az aktivitásnak. Tavaly novemberben is felvetődött a közös hadsereg ötlete, akkor már a menekültválsággal kapcsolatban, éspedig az MSZP elnöke részéről, egy lehetséges európai megoldási terv részeként. A Fidesz nevében Kósa Lajos azzal tromfolt, hogy közös európai hadsereg létezik már: NATO-nak nevezik. (...)

Az ilyen magyarázat sajnálatos nélkülözése gyanakvásra ad okot Orbán többi pontját illetően is. A szigorú tagállami költségvetési előírások meg a közös kohéziós és agrárpolitika melletti kiállás az egyik oldalon, a szociális és a migrációs ügyek nemzetállami hatáskörben tartása a másik oldalon, valamint az Európai Bizottság (és az uniós parlament) háttérbe szorítása együttesen azt a képet festi elénk, hogy Orbán valójában ezt üzeni Brüsszelnek: formálisan betartom a szabályokat, távol tartom a menekülteket, cserébe ti nem szóltok bele abba, mindezt hogyan teszem, és abba se, milyen politikai és társadalmi rendszert építek. Ha pedig marad függőben lévő kérdés, arról a tanácsban majd mi, vezetők, megalkuszunk.

Az unió újragondolására tett javaslat taktikai húzása mögött tehát kibontakoznak a valódi stratégia körvonalai. A gyenge európai közösség Orbán erejének garanciája.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Dénia
2016. augusztus 30. 20:07
Igen, igen. És a migránsinvázió meg kifejezetten Orbán érdeke. Nagyon ki vagytok már csavarodva.
Héja
2016. augusztus 30. 19:45
Nem Lakner. A gyengülő európai ballib és áljobb a hazai idegenszívűek újabb taknyolásainak a garanciája. Azoké, akik sokadszor is külföldről várnak segítséget. Akik előbb Moszkvába, most Brüsszelbe futkosnak. Akik még mindig azt hiszik, hogy a magyar választásokat Brüsszelben, Berlinben és Washingtonban kell megnyerni. Béke poraikra.
ptrfarkas43
2016. augusztus 30. 18:58
Eujopai megoldásja van szükség nem ojbánija, a közös hadsejeg gondolata elvetendő, akajom mondani támogaatndó, á a fenébe ez sehogy nem jó.
balbako_
2016. augusztus 30. 16:54
Haha! Szándékosan hülye, vagy ilyen tájékozatlan? A közös európai hadsereget az oroszok ellen létrehozni agyrém! (Az USA baromira élvezné, de mi nem!). De egy közös európai hadsereg a határok védelmére az igen! Annak van értelme.Ezt akarja Orbán. A szigorú tagállami költségvetést csak ellenünk használták mással szemben nem csődbe is mentek! Ez az orbáni javaslat is helytálló tehát. A minket legsúlyosabban érintő közös kohéziós és agrárpolitika melletti kiállás - azután, hogy a volt szocialista országokat hosszú ideig kirekesztették ebből - természetes minden magyar miniszterelnököt kötelező gesztus. A szociális és a migrációs ügyek nemzetállami hatáskörben tartása valamint az Európai Bizottság (és az uniós parlament) háttérbe szorítása nem más, mint ragaszkodás az alapító okiratokhoz a rákos daganat leválasztása az egészséges szövetekről.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!