Globalizáció vagy demokrácia?

2016. augusztus 02. 21:58

Néhány napja megjelent egy írás a The Economist hasábjain, amely azt taglalja, hogy a jobb-bal törésvonalat a globalizáció-pártiak és a globalizáció-ellenesek küzdelme váltja fel, az ő szóhasználatukkal élve a nyitottak az elzárkózók ellen.

2016. augusztus 02. 21:58
Gecső Dávid
Mozgástér blog

Néhány napja megjelent egy írás a The Economist hasábjain, amely azt taglalja, hogy a jobb-bal törésvonalat a globalizáció-pártiak és a globalizáció-ellenesek küzdelme váltja fel, az ő szóhasználatukkal élve a nyitottak az elzárkózók ellen. Talán senkit sem lep meg a hír, hogy a gazdasági hetilap természetesen az előbbiek pártjára áll, a globalizációhoz kötődő folyamatokat egy mindenki számára jólétet és prosperitást hozó, megvalósult csodaként írja le.

Hogy a korszakos írás szerzője, hogyan is vet számot a gyakorlatilag folyamatosan növekvő jövedelmi különbségekkel, vagy a leolvadó középosztállyal arról nem írnak. A globalizáció »egy-két« hátrányos hatásának kezeléséről pedig mindent elmond az olyan nagy ívű »tervek« felvázolása, mint a »szociális-háló erősítése«. (Sok fantázia nem kell hozzá, hogy belássuk miből másból, mint újabb hitelfelvételekből. Újra a régi recept.)

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mich
2016. augusztus 03. 12:08
...inkább: Az ország/nemzet vagy a Globaloma?
vendelin
2016. augusztus 03. 08:13
Érdekes kérdésfelvetés: globalizáció vagy demokrácia. Ha jól értem a kérdés megfogalmazásából, akkor együtt nem megy. Ez viszont azt jelenti, hogy a globalizáció nem demokratikus, a demokrácia pedig nem globalista.
bontottcsirke
2016. augusztus 03. 07:57
A globalizációban csak a felső réteg jár jól a többi nem. Az értékes, egyedi munkák eltűnnek, mert a profit fog befolyásolni mindent, a helyi szokások eltűnnek, mert kényelmesebb lesz az élet. A földet felvásárolják a multik, csak a gazdagok fogják tudni maguknak megengedni a természetben lakást.
Zsusztina
2016. augusztus 03. 06:14
"Egyet rögzítsünk: amit a szerző „nyitottságnak” nevez, az ebben a formában nem más, mint a jó öreg XIX. századi imperializmus." A cikkből ezt a mondatot még idemásolom, mert fontos. Sőt, érdemes az egészet elolvasni. Az valóban nem nyitottság, hogy mindannyian egy szupermarketben vásárolunk, de különben bezárkózunk a kulturális és nyelvi zűrzavar elől a saját kis erődítményünkbe.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!