EU, vagy amit akartok – a Brexit pszichológiája

2016. június 23. 19:58

Az emberekben keltett félelem jó eredményeket mutathat az utcán végzett közvélemény-kutatásokban, de az tény, hogy a szavazófülkében mindenki egy kicsit mást gondol, egy kicsit visszafogottabb.

2016. június 23. 19:58
Mindset Pszichológia
Mindset

„Ugyanakkor több kilépés mellett kampányoló a bennmaradás veszélyeire helyezte a hangsúlyt. Nigel Farage, a szélsőjobboldali UKIP elnöke úgy gondolja, hogy az ország biztonságosabb lesz, ha kilép az unióból. A szilveszterkor Köln főterén történt eseményekre hivatkozva azt mondta, hogy a kontrollálatlan migráció fenyegeti a brit társadalom egységét.

A maradáspártiak is felhasználják a félelmet a meggyőzés eszközeként. Egy beszélgetős műsorban a brit miniszterelnök, David Cameron azt mondta: nagyobb biztonságban, stratégiailag erősebb pozícióban és anyagilag is jobb helyzetben lesznek a britek, ha az EU-ban marad az ország. A félelem tárgya ebben az esetben a kilépés. Cameron egyébként a beszélgetés során a veszteségkerülés jelenségére is rájátszva úgy fogalmazott, hogy »a sötétség felé indulni nem a megfelelő irány az országunk számára«.

A kilépés mellett kampányoló Boris Johnson ezt a félelmi faktort egy híres Roosevelt idézettel próbálta cáfolni és Cameron taktikájának hatásait tompítani: »Szerintem az egyetlen dolog, amitől félnünk kéne, az a félelem maga«, majd hozzátette, hogy jelenleg ez a félelem mégcsak nem is olyan félelmetes. Boris Johnson efféle kijelentéseitől függetlenül látható, hogy a kilépéspártiak a Brexit-vitában a pszichológiailag sokkal nehezebben kezelhető oldalon állnak. Nagyon óvatosnak kell lenniük, hogy mennyit használják a félelem jelenségét a kampányuk során, mert annak eltúlzása végzetes lehet. A már említett Nigel Farage a legutóbbi brit parlamenti választásokon annyira sokat használta a félelemkeltés eszközét, hogy az végül visszaütött, hiszen nemcsak a szavazók bizalmát, hanem ezzel együtt a biztosnak tűnő parlamenti helyét is elvesztette. Az emberekben keltett félelem jó eredményeket mutathat az utcán végzett közvélemény-kutatásokban, de az tény, hogy a szavazófülkében mindenki egy kicsit mást gondol, egy kicsit visszafogottabb.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Antigoné
2016. június 24. 09:45
Most már tudjuk, melyik félelem győzött.
witenoir1
2016. június 23. 23:54
a szavazók valóban megosztottak. namost, komolyan, mekkora marhának kell lenni ahhoz hogy valaki elhiggye, a seggét féltő középosztály és az igencsak előnyöket élvező nem vérkonzi kapitalista felsőosztály és egyéb érdekcsoportok majd hagyják, hogy mondjuk 51-49 fennállása esetén kilépjenek az eu-ból? ez egy show, egy parasztvakítás, semmi egyéb. nem lesz brexit, pont.
Akitlosz
2016. június 23. 21:01
"az tény, hogy a szavazófülkében mindenki" Ez nem tény. Ez a szerző magánvéleménye. Amelyik mondatban mindenki van az általában megalapozatlan általánosítás.
Berecskereki
2016. június 23. 20:33
Szerintem megont a fogadóirodáknak lesz igazuk és nem a közvélemény kutatóknak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!