BBC: Megkönnyebbültek a románok – egy csapásra elszállt minden bánatuk
Egyik napról a másikra jobb helyzetbe fog kerülni a keleti szomszédunk.
Büszkék vagyunk, hogy az unió tagjai lehetünk, de vannak egyes uniós aspektusok, amelyek nem megfelelők Nagy-Britannia számára. Ez leginkább az euróban, az egységes valutában mutatkozik meg. Vagy épp a schengeni határrendszerben. Interjú.
„– Szóval követi a kommenteket.
– Igen, úgy gondolom, fontos, hogy mi jár az emberek fejében. Ha magyarul beszélek, nem szeretném, hogy kemény skót akcentussal beszéljem, ennek ellenére többen mondják, hogy ott a skót akcentus. Na szóval van akcentusom. (Magyarul folytatja.) A magyar nagyon nehéz, mert nem vagyok magyar, hanem scottish! (nevet)
– Nagy-Britannia bő egy hónap múlva szavaz az uniós tagságról. Margaret Thatcher néhai miniszterelnök 1988-ban Bruges-ben mondott egy beszédet, amelyről sokan úgy tartják, hogy megágyazott az euroszkepticizmusnak. Honnan ered az évtizedekre visszanyúló problémájuk a briteknek az Európai Unióval?
– Nem hinném, hogy ez hagyomány volna. David Cameron miniszterelnök februárban olyan megállapodást kötött Brüsszelben, hogy annak alapján kimondható, Nagy-Britannia biztonságosabb, erősebb az unióval, és jobban jár vele, mint nélküle. A brit kormány azt a nézetet képviseli, amellyel sok európai vezetés is egyetért, hogy Európának a jelen számára kell relevánsnak lennie. Büszkék vagyunk, hogy az unió tagjai lehetünk, de vannak egyes uniós aspektusok, amelyek nem megfelelők Nagy-Britannia számára. Ez leginkább az euróban, az egységes valutában mutatkozik meg. Vagy épp a schengeni határrendszerben. Nem is vagyunk a schengeni zóna része. Mert úgy gondoljuk, hogy a saját bevándorlási rendszerünk megfelelő.
– Nem volt kudarc Cameron európai körútja? Mert nem nagyon sikerült a reformok pártjára állítania a tagállamokat.
– A Brüsszellel elért eredmények megfelelőek az országunknak, a kormány álláspontja világos, benn kell maradnunk az unióban. De fenntartjuk: annak ellenére, hogy nem vagyunk az eurózóna tagja, ugyanolyan jogok kell, hogy megillessenek minket is. És azt a garanciát is megkaptuk, hogy 2020-tól csak azok férhetnek majd hozzá a szociális juttatásokhoz, akik huzamosabb ideje élnek a szigetországban. Minderre már mondható, hogy az unió elismeri Nagy-Britannia speciális helyzetét az európai közösségen belül. Ami az EU-s reformokat illeti, ezek nem fognak leállni a referendummal, amennyiben az Egyesült Királyság a bennmaradás mellett szavaz, mert Európának versenyképessé kell válnia a világban.”