Kritikusak, de EU-pártiak a britek

2016. május 20. 17:11

Büszkék vagyunk, hogy az unió tagjai lehetünk, de vannak egyes uniós aspektusok, amelyek nem megfelelők Nagy-Britannia számára. Ez leginkább az euróban, az egységes valutában mutatkozik meg. Vagy épp a schengeni határrendszerben. Interjú.

2016. május 20. 17:11
Iain Lindsay
Magyar Nemzet

– Szóval követi a kommenteket.

– Igen, úgy gondolom, fontos, hogy mi jár az emberek fejében. Ha magyarul beszélek, nem szeretném, hogy kemény skót akcentussal beszéljem, ennek ellenére többen mondják, hogy ott a skót akcentus. Na szóval van akcentusom. (Magyarul folytatja.) A magyar nagyon nehéz, mert nem vagyok magyar, hanem scottish! (nevet)

– Nagy-Britannia bő egy hónap múlva szavaz az uniós tagságról. Margaret Thatcher néhai miniszterelnök 1988-ban Bruges-ben mondott egy beszédet, amelyről sokan úgy tartják, hogy megágyazott az euroszkepticizmusnak. Honnan ered az évtizedekre visszanyúló problémájuk a briteknek az Európai Unióval?

– Nem hinném, hogy ez hagyomány volna. David Cameron miniszterelnök februárban olyan megállapodást kötött Brüsszelben, hogy annak alapján kimondható, Nagy-Britannia biztonságosabb, erősebb az unióval, és jobban jár vele, mint nélküle. A brit kormány azt a nézetet képviseli, amellyel sok európai vezetés is egyetért, hogy Európának a jelen számára kell relevánsnak lennie. Büszkék vagyunk, hogy az unió tagjai lehetünk, de vannak egyes uniós aspektusok, amelyek nem megfelelők Nagy-Britannia számára. Ez leginkább az euróban, az egységes valutában mutatkozik meg. Vagy épp a schengeni határrendszerben. Nem is vagyunk a schengeni zóna része. Mert úgy gondoljuk, hogy a saját bevándorlási rendszerünk megfelelő.

– Nem volt kudarc Cameron európai körútja? Mert nem nagyon sikerült a reformok pártjára állítania a tagállamokat.

– A Brüsszellel elért eredmények megfelelőek az országunknak, a kormány álláspontja világos, benn kell maradnunk az unióban. De fenntartjuk: annak ellenére, hogy nem vagyunk az eurózóna tagja, ugyanolyan jogok kell, hogy megillessenek minket is. És azt a garanciát is megkaptuk, hogy 2020-tól csak azok férhetnek majd hozzá a szociális juttatásokhoz, akik huzamosabb ideje élnek a szigetországban. Minderre már mondható, hogy az unió elismeri Nagy-Britannia speciális helyzetét az európai közösségen belül. Ami az EU-s reformokat illeti, ezek nem fognak leállni a referendummal, amennyiben az Egyesült Királyság a bennmaradás mellett szavaz, mert Európának versenyképessé kell válnia a világban.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
luga
2016. május 20. 23:24
Ezért rühellem ezt az uniót. Vannak kiváló, érdemes, és szóra sem érdemes tagállamok. Akik csak gyarmatnak kellenek.
smarton
2016. május 20. 17:52
"Büszkék vagyunk, hogy az unió tagjai lehetünk, de vannak egyes uniós aspektusok, amelyek nem megfelelők Nagy-Britannia számára. Ez leginkább az euróban, az egységes valutában mutatkozik meg. Vagy épp a schengeni határrendszerben" Világos. Minden kell, ami kellemes, de semmi, ami nektek rossz. Mi is így lennénk vele, mert mi sem vagyunk hülyék. Mit szólnátok a mi kívánságainkhoz? Azt is elismernétek?
áfonya
2016. május 20. 17:39
Nógrádi: nagy a félelem Európában. A menekültkvótával kapcsolatos kérdésre válaszolva Nógrádi György elmondta: biztos abban, az európai politikának változnia kell. Az osztrák kancellár megbukott, a német CDU-CSU pártszövetség népszerűsége 32 százalékon áll, miközben a Kereszténydemokrata Unió (CDU) népszerűsége is mélyponton van, mindez azt mutatja, a lakosság döntött. A politika azonban elképesztő hátránnyal megy utána, aminek meglesz az ára – szögezte le a biztonságpolitikai szakértő. Németországban az új pártnak számító AfD (Alternatíva Németországnak) 15-ön áll, és ha lehagyja a 20 százalékon álló szociáldemokratákat, abból „katasztrófa lesz, fejeknek kell hullaniuk” – fogalmazott Nógrádi a hirado.hu szerint. Európában nagy a félelem – nyomatékosította Nógrádi György az egyiptomi repülőgép katasztrófájával kapcsolatban. Franciaországban folyamatosan hosszabbítják a rendkívüli állapotot, ami újabban már a labdarúgó Eb-ig tart. Emlékeztetett: május 10-én a francia nemzetgyűlés honvédelmi bizottságában elhangzott – egy azóta már nyilvánossá tett jegyzőkönyv szerint -, hogy Franciaország első számú európai terroristacélpontnak tekinthető. http://magyaridok.hu/kulfold/nogradi-nagy-felelem-europaban-684319/
Starlord
2016. május 20. 17:31
Ráadásul nép olyan hamar még nem gazdagodott meg mint a magyar, egyik nap elmondták, hogy németország gazdag, másnap meg, hogy mától minden magyar gazdag német... :D
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!