A Vének háborúja-sorozat díjnyertes szerzője, John Scalzi sci-fi író még novemberben írt cikket arról, hogy miért is nem baj, ha a fiatalok nem olvasnak klasszikusokat. Röviden: szerinte a fiataloknak megvannak a saját kedvenc szerzőik, a klasszikusok pedig egyszerűen nem ott vannak a polcon, ahol a fiatalok vásárolnak, a YA-szekciókban. „Minden szeretetem Heinleiné, Clarke-é és Asimové, de ők halottak” – írta Scalzi. Szerinte bármennyire is jók és fontosak ezek a szerzők, az ő jövőjük nem az a jövő, ami ma kezdődik. „Az olvasók nem akarnak visszamenni ötven évet az időben, hogy aztán onnan mozduljanak a jövő felé. (…) Nem várom el, hogy hatvan év múlva, amikor már halott leszek, sokan olvassák a könyveimet” – zárta posztját Scalzi.
Csütörtökön a Roboraptor közölte álnéven író vendégszerzője kemény hangvételű cikkét a Galaktikáról. A cikk szerzője megnézte, mit adott ki tavaly a Galaktika, és azt az – egyébként hangvételtől függetlenül tényszerű – következtetést vonta le, hogy a kiadó egyszerűen nem friss könyveket ad ki. „Olyan, mintha lenne a külföldi könyveknek egy ócskapiaca, ahová a Galaktika szerkesztői előszeretettel járnak vásárolni – igaz ez egyébként a magazinban megjelent novellák tetemes részére is. Nem feltétlenül rosszak ezek a könyvek vagy novellák, de az tény, hogy nem igazán relevánsak 2015-ben” – írta, majd rátért a borítókra, amelyek kapcsán már én is panaszkodtam egy kicsit.
Retró: kiadni, vagy nem kiadni?
Meglepő módon a Molyon és a cikk alatt hozzászólók a cikk lényegi, kiadóra vonatkozó állításaival legtöbben nem igazán vitatkoztak, a magazinról például meglepően negatívak a leírt vélemények – ehhez nem igazán tudok hozzászólni, mert az utóbbi hónapokban idő hiányában csak a háromszázadik számot forgattam, ahol magyar szépírók novelláit közölték: az nem volt rossz. Mások a borítókra vagy a fordítás minőségére panaszkodtak: a borítókról már ugye ejtettünk szót.
A szöveg egy állításával viszont, amely éppen Scalzi fenti érvelését citálta, sokan nem értettek egyet. A lényeginek látszó kérdés tehát a következő: kell kiadni 2015-2016-ban negyven-ötven-hatvan éves könyveket, akár ismert, klasszikus, akár ismeretlen szerzőktől? Az olvasók eléggé megosztottnak látszanak a kérdésben: van, aki szerint jó, hogy a Galaktika hiányt pótol egyes kiadványaival, mások arra mutattak rá, hogy jó ez, csak nem ugyanazokat a szerzőket kéne erőltetni.