Hoppá: nem mindennapi karácsonyi ajándékkal rukkol elő Donald Trump!
Mentsd meg Amerikát! címmel jelenik meg rövidesen a januárban hivatalba lépő amerikai elnök új könyve.
A sci-fi szerintem mindig is előremutató volt, ilyen szempontból igaza van szerintem Scalzinak, a mai, fiatalabb olvasói nemzedék többsége valószínűleg nem nagyon fog mit kezdeni a régebbi könyvekkel. Így ezt a réteget a Galaktika szép lassan elveszíti.
„Én a régi/új vitában nagyjából egyetértek a cikkel, de ahogy Ti is, úgy én is csak a saját olvasói preferenciáim alapján nyilatkozom.:) Ezek meg egyénenként nem jelentenek semmit.
Az olvasók összességében úgyis eldöntik, mire kíváncsiak jobban, egy frissen írt vagy egy 60 évvel ezelőtti sci-fire. Lehet, hogy mindkettőre, lehet, hogy csak a régire, lehet, hogy csak az újra, ezt nem tudom.
A sci-fi szerintem mindig is előremutató volt, ilyen szempontból igaza van szerintem Scalzinak, a mai, fiatalabb olvasói nemzedék többsége valószínűleg nem nagyon fog mit kezdeni a régebbi könyvekkel. Így ezt a réteget a Galaktika szép lassan elveszíti, mert mellette nem igazán foglalkozik a jelennel, ezt a szerepet más kiadók elvették tőle.
Egy másik kérdés, hogy kell-e egy régi, neves szerző nem véletlenül elfelejtett regényét kiadni magyarul, csak mert Asimov vagy Clarke. Ebben nyilván mindenki másképpen vélekedik, én a nemre szavazok, mert elveszi a helyet egy másik, sokkal jobb könyv elől, legyen az retró vagy új.
Ettől még egyértelmű, hogy a piac dönt. Ha van kereslet, igény a régi könyvekre, akkor nincsen ezzel semmi gond, aki újra vágyik, az Agavés scifit, Gabós sci-fit, vagy időnként Fumaxos sci-fit vesz.
Kiadói brand szempontjából pedig zömében retro jellegű sci-fit kiadni egy kiadót is retrómárkaként fog egy idő után pozicionálni, ami nem hiszem, hogy cél akar lenni, főleg nem a science fiction kiadó esetében.”