A precíziós mezőgazdaság a jövő megoldása, hazánkban is használják nagyobb birtokokon kísérleti jelleggel. A FarmBot ugyanezt próbálja meg kicsiben, a házi kertekben megvalósítani némi barkácsolással a hatékonyság növelése végett. A FarmBot Genesis egy kísérleti termék, magunknak kell összerakni a rendszert és ha ez sikerült, már a robot fog mindent megcsinálni majdnem helyettünk, a növények pedig meg fogják köszönni állítólag ezt. A megoldás nyílt forráskódú, bárki hozzáteheti az ötleteit és tovább is fejleszti, jelenleg a kilencedik változatánál tart, hála a FarmBot közösségének.
A mezőgazdaság drága és időigényes műfaj, a FarmBot ezt szeretné finomítani és ipari megoldásokkal és robotokkal javítani a hatékonyságán. Ha kicsiben működik a dolog, akkor az itt szerzett tapasztalatokat majd nagyban is lehet kamatoztatni vélekednek a fejlesztői. Így a FarmBot Kit egy Arduino Mega 2560 és egy Raspberyy Pi 2 Model B mikroszámítógépekből áll, valamint egy folyamatosan fejlesztett nyílt forráskódú szoftverből. Jár hozzá egy állványrendszer is, amin a robot mozog, ezt mindenkinek magának kell összeszerelnie a saját minikertje nagyságának megfelelően. Van egy web applikáció is hozzá, ami első pillantásra kísértetiesen hasonlít a Farmville nevezetű mobilos játékra, gyakorlatilag ez a virtuális változata a kertünknek, amit kultiválunk majd. Amit itt megtervezünk, a FarmBot-unk végre is hajtja, itt lehet a kert jövőjéről döntenünk, mikor hogyan ültessen, öntözzön, trágyázzon és hogyan gondoskodjon a növényeinkről a kertészrobotunk.
A FarmBot-ból prototípusok léteznek még, a Kickstarteren fognak gyűjteni a sorozatgyártáshoz pénzmagot rá, hogy a robotos farmolást elterjesszék a világon. A cél egy IKEA szintű barkácsolható minikertészkedés meghonosítása, vagyis némi munka után bárhol, akár egy panelben is lehet profi és „ipari” precíziós megoldással működő háztáji kertünk, ahol megtermelhetjük a paradicsomot, a paprikát és a fűszernövényeinket is. A fejlesztők még kicsiben gondolkodnak, de a cél az, hogy a megoldást olyan helyeken is alkalmazzák, ahol a hagyományos emberi erőforrás alapú mezőgazdasági megoldások nem működtek eddig eredményesen. A jövő mindenképpen a FarmBot féle megoldásoknak fog kedvezni remélhetőleg.
Döbbenetes összegű hitelek egy csődhelyzetben lévő országnak, amelyeknek egyetlen feltétele az volt, hogy az ukrán kormány feloldja a földkereskedelmi moratóriumot. Ez pedig 2020-ban meg is történt.
Magyar családok tömegei élték át a történelmi léptékű életmódváltást: a szocializmus idején faluról városba, a földművelésből gyárba kerülő nők sorsáról született tízévnyi kutatómunka alapján Kisőrsi-Farkas Zsófia társadalomtörténész kötete, a Bicikliút a hóviharban – Ingázó nők a szocialista iparban.
A budai új polgár lebontja a régi kis házat, kivágja a kerti fákat, majd nagy ívű építkezésbe kezd. Így tűnik el lassan egy egész városrész, és vele az én világom is.
Az egyik drukker azzal vágott vissza, hogy szerinte a Paks az NB I szégyene.
p
0
1
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 1 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
godavid
2018. október 14. 20:28
Tudtommal mienk az első Magyarországon. Egy üvegházba kerül, főleg "mikrozöldséget" fogunk vele termelni:
https://goldmanndavid.com/2018/10/14/magyar-farmbot-xl-a-jovo-mezogazdasagi-robotja/