Merkel cinizmusa

2015. október 20. 20:34

Angela Merkel szerint a menekültválság miatt eljött az ideje, hogy a kelet-európai uniós tagországok viszonozzák a bővítéssel kapott szolidaritást. Tessék?! Jól értem?

2015. október 20. 20:34
Nagy Ervin
Nagy Ervin
Magyar Hírlap

„Angela Merkel szerint a menekültválság miatt eljött az ideje, hogy a kelet-európai uniós tagországok viszonozzák a bővítéssel kapott szolidaritást. Tessék?! Jól értem? Mert ha igen, akkor attól tartok, hogy a kancellár átlépte az értelmes párbeszéd és a cinizmus határát. Pontosabban: az utóbbi útján tévelyeg. Míg tényleg orra nem bukik egyébként is egyre népszerűtlenebb, önsorsrontó migránspolitikájának kesze-kusza útvesztőjében.

Fogjunk egy mérleget! Olyan régimódit, aminek két serpenyője van. Karos mérlegnek is hívjuk. Ha elkezdjük belerakosgatni egyik serpenyőjébe az uniós csatlakozásunk óta eltelt időszak pozitív történéseit, a másikba pedig a negatívumokat – nos, akkor nem vagyok benne teljesen biztos, hogy az előbbi felé billenne a mérleg nyelve. Mert komoly támogatási pénzeket kapunk ugyan a közös kasszából, de mindeközben felvásárolták, majd leépítették a magyar tulajdonban lévő gyárakat, élelmiszer-feldolgozó üzemeket. Külföldi multicégek árasztották el a kereskedelmet, nyugat-európai nagy bankok szippantják ki évről évre a milliárdos hasznot, miközben a magyar középréteg egyre lejjebb és lejjebb csúszik, az elszegényedés pedig csak nőttön nő.

Gazdasági függetlenségünkkel párhuzamosan egyre inkább szűkül a politikai szuverenitásunk is. S mindez a kapitalizmus attribútumának, a versenyhelyzetnek köszönhetően. A történelmi hűség kedvéért meg kell jegyeznünk, hogy ez a verseny ahhoz volt hasonló, mint amikor egy amatőrökből álló falusi kis csapat feszül neki egy válogatottakkal teletűzdelt NB I-esnek egy kupameccsen. Lehetőség és esély elméletben van, de a gyakorlat percek alatt megmutatja a valódi erőviszonyokat.

De ha ugyanezen szerkezetet arra használnánk, hogy megmérjük vele, kinek milyen mértékben »érte meg« az unió bővítése, akkor viszont bizonyos vagyok benne, hogy Németország felé billenne a mérleg nyelve. Ugyanis a kelet-európai bővítés nemcsak lehetőség volt a belépők részére, hanem piacszerzés is a »régiek«, de leginkább a »nagyok« számára. Az, hogy az unió mind gazdasági, mind pénzügyi, mind pedig életszínvonalbeli értelemben is »kétsebességű«, talán már közhelyszámba megy, mindazonáltal igaz. Tehát vannak, akik »előrébb« tartanak, és bizony ezt nem restek kihasználni. Urambocsá’ fenntartani. Így, hallgatva a kancellár szavait, tényleg a cinizmus csimborasszója a szolidaritásra hivatkozni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 92 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zsusztina
2015. október 21. 12:02
Na de most ezt mondta Merkel vagy nem? Nem mintha nem mondana sok hülyeséget... De ezt a dolgot, hogy mi azért legyünk szolidárisak, mert az EU is szolidáris lett volna velünk, ezt a neten nem találom. Esetleg tud valaki linket csatolni?
Agnieszka
2015. október 21. 10:07
Van ország, amelyik a rendszerváltásából és az EU csatlakozásból többet hozott ki. A lengyel általános műveltséghez jobban hozzátartozik, mint a magyarhoz, h. a kőműves munkáktól kezdve a gépészetig és elektromosságig otthon legyenek egy jó ház fölépítéséhez szükséges szakmákban. A mobilitáshoz a sanyarú 80-as években hozzászoktak. A lengyel nem értelmiségi munkaerő NEM mosogatni ment Londonba, s jártabb úton indult, mint a magyar, Angliában a lengyel diaszpóra jelentősebb volt. Az a kormányra jutott elit, mely még részben sem a régi volt, nem magánosított ész nélkül, saját zsebre, viszont el tudott érni jelentős adósság elengedést. Ők jobban jártak, mint mi, még a tárgyalóik is okosabbak voltak, ott különben is hagyomány a nemzetben gondolkodás. Mindkét országban a vezetők szabad választások révén jutottak hatalomra. Választani is tudni kell. A választások során nem lehet túlértékelni a média jelentőségét. A lengyeleket nemcsak a média orientálja a választásokkor. Ezt a Merkel megjegyzést, vagyis, h. általában hálásak lehetünk, mert "bevettek" az EU-ba, jobb, ha elengedjük a fülünk mellett. Nem igazán rajtuk múlt, h. hogyan jártunk, a magyarok nem túl jól, sőt. Nem jótékonyság volt, hanem érdek-harc, amit egyik ország jobban, a magyar speciel rosszul vívott már a 80-as évek végétől.
balbako_
2015. október 21. 10:00
Merkel kiütötte magát. Úgy járt mint Gyurcsány és olyan kárt is okozott.
Jason Bourne
2015. október 21. 07:26
Nem értem miről beszél most ez az asszony... Nem úgy volt, hogy Németországban a befogadásnak nincs feldő határa? Vagy mégse úgy van? Akkor hogy lehet még Merkel pozícióban?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!