Miért jó nekünk, hogy Románia és Bulgária schengeni tagok lettek?
Az uniós belügyminiszterek tanácsa csütörtökön Brüsszelben megszavazta a magyar uniós elnökségi előterjesztést, amely Románia és Bulgária felvételét javasolta a schengeni övezetbe.
Ma reggel robbant a hír, hogy a bolgár-török határon lelőttek egy afgán migránst. Az Unió vezetői kiállnak Bulgária mellett. Emlékeznek, mi mit kaptunk Röszke után?
„Ma reggel robbant a hír, hogy a bolgár-török határon lelőttek egy afgán migránst. Az Unió vezetői kiállnak Bulgária mellett. Emlékeznek, mi mit kaptunk Röszke után? Ha ön is azt hitte, hogy a gyomorforgató kettős mércét már nem lehet tovább fokozni - akkor nagyot tévedett.
A hatóságok hivatalos verziója szerint egy nagyobb illegális határátlépő csoportot vett üldözőbe három rendőr. A migránsok egy híd alá menekültek be, ahol mintegy negyven-ötven ember gyűlt össze, akik szervezetten ellenálltak az intézkedésnek. Az egyik egyenruhás ekkor állítása szerint nem célzott, figyelmeztető lövést adott le. Ám a golyó gellert kapott a hídon, és a nyaka hátulján találta el egy huszonöt éves afgán férfit, aki a kórházban belehalt sérüléseibe.
Már néhány órával az esemény után kiállt a sajtó elé Jean-Calude Juncker az Európai Bizottság, és Donald Tusk az Európai Tanács elnöke, hogy vizsgálatot követeljentiltakozzon kizárással fenyegessen kiálljon Bulgária mellett. Nem, nem egyszerűen nyugtázták, hogy ez történt, sajnáljuk, lapozzunk. Az Európai Bizottság elnöke konkrétan azt mondta: Bulgáriával vagyunk. Én meg azt, amikor ezt olvastam, hogy na, most mentek el a büdös francba, de tényleg!
Nem azzal van a baj, amit mondtak. Nincs okunk vitatni a bolgárok verzióját. Azt sem, hogy egy rendőr, aki minden fegyverhasználat után igen szigorú vizsgálatra számíthat, nem kapja elő ok nélkül a stukkerét. Brüsszel ezúttal nagyjából épeszűen reagált, akár elégedettek is lehetnénk. De a bitang mindenségit, mi miért nem érdemeltünk fele ennyi szolidaritást sem?”