Egyezségek, tanulságokkal

2015. július 17. 07:32

Ha a megállapodás tényleg tartósnak bizonyul, az amerikai Kongresszus sem tesz keresztbe, s Irán valóban teljesíti vállalásait, akkor idővel a közel-keleti geopolitikai viszonyok is átalakulhatnak.

2015. július 17. 07:32
Rónay Tamás
Rónay Tamás
Népszava

Az Athénnal megkötött megállapodás nem a szolidaritás szimbóluma. Minden résztvevő igyekezett minimálisra csökkenteni az anyagi és erkölcsi veszteségeket. A probléma azonban megmarad, s ez nem is csak az Athén által felhalmozott óriási, s tovább gyarapodó adóssághalmaz, hanem az, hogy a görögök elvesztették bizalmukat több európai állammal szemben, s ez az érzés sok uniós ország részéről nagyon is kölcsönös.

Nem a bizalmon, még kevésbé a szolidaritáson alapszik a másik megállapodás, amelyet a hatok Iránnal értek el. Mégis, micsoda különbség a kettő között! Még mindig nem fogtuk fel, mi is történt. A perzsa állam, amelyet Barack Obama elődje, George W. Bush még a »gonosz tengelyéhez« sorolt, most hirtelenjében a nemzetközi politika hiteles szereplőjévé vált azzal, hogy garantálta és biztosítékokat adott arra: nukleáris programja békés célokat szolgál.

Barack Obama elnöksége végéhez közeledik, az iráni nukleáris megállapodással azonban valóban történelmi vezető lett. Ez az egyezség a Kubával való megbékélésen is messze túlmutat, hiszen nemcsak az amerikai külpolitika alapvető céljaira gyakorol hatást, hanem a világ gazdaságára is. Az olajpiac szereplői különösen lelkesek, hiszen 2016 végéig napi 500 ezer hordó olajjal nőhet a kitermelés.

Ha a megállapodás tényleg tartósnak bizonyul, az amerikai Kongresszus sem tesz keresztbe, s Irán valóban teljesíti vállalásait, akkor idővel a közel-keleti geopolitikai viszonyok is átalakulhatnak. Izrael aggódik, nem bízik Teheránban, de sokat nem tehet az egyezség ellen. Minél inkább bírálja a dokumentumot Benjamin Netanjahu, annál jobban szembekerül Barack Obamával, ami Izrael befolyásának csökkenését eredményezheti. Szaúd-Arábia, amely a térségben az Egyesült Államok legfontosabb szövetségese volt, saját pozícióját félti, nem is ok nélkül.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
alex.leopardi
2015. július 17. 10:50
nem vitatom,ritka dolog,hogy nem bosszant a Népszava
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!