Puccsisták ünnepe

2015. július 01. 10:09

Akár támogatja valaki az azonos neműek házasságát, akár nem, akkor is érdemes észrevenni a döntés enyhén szólva problematikus módját.

2015. július 01. 10:09
Megadja Gábor
Megadja Gábor
Mozgástérblog

„Gyakorlatilag az történt, hogy 5 (!) senki által nem választott bíró döntött arról, milyen törvények szerint éljen több százmillió ember. Az persze elmondható, hogy a fundamentalista liberálisok legalább következetesek: bármilyen haladó intézkedést támogatnak még akkor is, ha az procedurálisan enyhén szólva is problémás. Ezért érvelnek itthon is az aktivista alkotmánybíráskodás mellett, és ezért siratták el azt a nagyjából harmincötezer oldalnyi anyagot, ami a láthatatlan alkotmány látható változata volt. A fékezős-ellensúlyozós metafora tehát náluk egy üres lózung, hiszen ez esetben egymást kölcsönösen korlátozó hatalmakról lenne szó. A Legfelsőbb Bíróság ezzel a döntésével törvényhozó testületként jár el – és szuverén hatalomként, holott erre nincs felhatalmazása. Halkan jegyezzük meg, hogy a többségi véleményt képviselő bírák csaknem mindegyikét (Kennedy kivételével, aki a mérleg nyelve) Clinton vagy Obama jelölte.

Éles a kontraszt az ír népszavazással, akár tetszik valakinek az ottani döntés, akár nem: az legalább népszavazás volt. És még ha annak legitimációs erejét sem tekintjük abszolútnak, az mégis jobb arányban van a polgárok felfogásával, mint az Olümposziak ítélete az amerikai polgárokéval. Tehát, akár támogatja valaki az azonos neműek házasságát, akár nem, akkor is érdemes észrevenni a döntés enyhén szólva problematikus módját.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 52 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Thasaidon
2015. július 02. 13:07
Tegyük hozzá: az amcsi legfelsőbb bírák sem _teljesen_ demokratikus legitimáció nélküliek, hiszen a demokratikusan választott elnök jelölésére, a demokratikusan választott Szenátus jóváhagyásával nyerik el a posztjukat, de innét kezdve (a bírói függetlenség szempontjából alapvetően helyeselhető módon) gyakorlatilag kirobbanthatatlanok, és még csak elszámolási kötelezettséggel sem tartoznak (szépen is nézne ki). A demokratikus legitimációjuk tehát kétségkívül kisebb. "Ha az amerikai népben megvan még az a tökösség, amit akkor mutattak meg, amikor beintettek III. Györgynek, a bírói zsarnokságot sem fogják szó nélkül hagyni." Ezt nem tudom, mennyire kellene forszírozni; amikor 1954-ben a közoktatás szegregációját nyilvánította alkotmányellenessé a Supreme Court, akkor is "tökös" volt az amerikai nép, elzárták az iskolákat, tiltakoztak ezerrel, mégsem biztos, hogy az egy nemes motiváció volt. Sok oldala van ennek az érmének.
Thasaidon
2015. július 02. 13:01
Ott a pont. Ennyi. Megadja Gábor megadta a tutit.
balbako_
2015. július 02. 06:12
Pontosan és ez egyben a demokrácia halála amikor az egyik független hatalmi ág a bíróság, maga alá gyűri a másikat a törvényhozást, és a fékek és ellensúlyok rendszere nem működik!
kitiltott
2015. július 02. 00:07
Alig egy órával az után, hogy az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága kihirdette az azonos nemű párok alkotmányos jogát a házasságkötésre, a Facebookon vírusként kezdtek terjedni a szivárványos profilképek. Néhány óra leforgása alatt már egymillió felhasználó vette igénybe a profilkép szerkesztőt. Az alkalmazás nyilvánvalóak készen volt már a döntés pillanatában. kérdésem honnan tudta a Facebook hogy megfogják szavazni? ha nem tudta akkor provokációnbak szánta a normális embereknek?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!