Legális görögtűz

2015. június 23. 07:16

Az elégedetlenség – természetesen – kétirányú. Athén rendre megígéri a reformokat, megtakarítani azonban nem kíván. Eközben az unió vezető politikusai elérkeztek kompromisszumkészségük határaihoz.

2015. június 23. 07:16
Szajlai Csaba
Magyar Hírlap

Ami fix tételnek tűnik: ha 2010-ben hagyják Görögországot csődbe menni, akkor többnyire a magánbefektetők szenvedtek volna egy-kétszáz milliárd eurós veszteséget, ehhez képest most már a trojkán – az IMF, az Európai Központi Bank és lényegében az eurózóna – keresztül főleg az eurózóna adófizetői a finanszírozók.

Matematikailag folytatva a logikát: már régen, lehetőleg még 2010-ben, vagy rá egy-két évre hagyni kellett volna a görögöket bedőlni. Ugyanakkor fejben kell tartani, hogy éppen akkor az eurózóna hitelválsága tombolt. A tét pedig nem a görögök fent említett háromszázmilliárdos tartozása, hanem a periféria, vagyis más déli uniós tagállamok több ezer milliárdos adóssága volt. Így a cél nem lehetett más, mint hogy bármi áron, de elkerülni a teljes eurózóna összeomlását. Mentőövet kellett dobni.

Hanem az elmúlt években – görög ügyben – nem történt előrelépés. A görög gazdaságpolitika nem volt képes átalakítani az adófizetési morált, továbbá elfogadtatni a jóléti, szociális rendszer lefaragását. Így a versenyképesség mit sem javult, és ez a görög gazdaság tőkevonzó képességét is lefelé rántotta. Másik oldalról pedig az Európai Unió vezető politikusai nem követték Athén gazdasági, államháztartási folyamatait – a számonkérés elmaradt, legalábbis nem volt hatásos. Ráadásul az uniós vezetők nem is kezdeményezték a feltételek újratárgyalását, nem vallották be, hogy a „görög sztori” gyakorlatilag felér egy kudarccal.

Mi is a helyzet? Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics közgazdászai szerint a görög adósságállomány akár ötvenszázalékos leírására is szükség lehet ahhoz, hogy a hazai össztermékhez, vagyis az ottani GDP-hez mért adósságráta kezelhető méretűre csökkenjen. Igen ám, de nem bizonyos, hogy egy ilyen mértékű adósságleírás összeegyeztethető lenne Görögország euróövezeti tagságának további fenntartásával.

Ott tartunk, ahol elindultunk: a görög csőd árazásánál.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Berecskereki
2015. június 23. 08:47
Két idézet a linken megjelenő elemzésből. "A görögök eddig zsírosan éltek, és mi most luxus-nyugdíjat fizetünk nekik." Merkel kancellárasszony kijelenti: „Arról is szó van, hogy az olyan országokban, mint Görögország, Spanyolország, Portugália ne lehessen korábban nyugdíjba menni, mint Németországban”, s a „Bild” magazin ilyen címen jelenik meg: „Miért fizetjük mi a görögök luxusnyugdíját?” De a statisztika itt is segít. Az OECD adatai szerint a német férfiak és nők átlagosan 61,5 évesen mennek nyugdíjba, a görögök 61,9 évesen. És nincsen szó luxus-nyugdíjakról sem. A görög átlagnyugdíj az eurózóna átlagának 55 %-a, s 2007-ben ez 617 euró volt. A görög nyugdíjasok kétharmadának 600 eurónál kevesebből kell havonta megélnie. A trojka megtakarítási előírásai a nyugdíjak területén is mély vágásokat okoztak. A kormány a nyugdíjas korhatárt 67 évre emelte, és a nyugdíjakat csaknem harmadával csökkentette – ami egyáltalán nem a „zsíros élet” jele. A görögök többségét a szegénység fenyegeti. A szakszervezeti munkaügyi kutatóintézet adatai szerint a görögök negyede havi 750 eurónál kevesebbet keres. „A görög államapparátus túlhízott” A görög állami költségvetés kiadásainak GDP-hez viszonyított aránya 2008-ban 48 % volt, míg ez az arány Németország esetében csak 44 %/-os. A válság előtt azonban egészen más volt a helyzet: a görög állami kiadások aránya 2000 és 2006 között 47 %-ról 43 %-ra esett vissza. Ez a pénzügyi válságban jelentkező gazdasági válsággal változott meg ilyen mértékben. A görög állami költségvetés kiadásai a recesszió miatt „fúvódtak fel”, nem pedig a görög költekezési láz miatt. Ezen kívül Svédországban az állami kiadások már egy évtizede a GDP 51-55 %-át teszik ki– és ez fenntarthatónak bizonyult. És még egy szó a görög „felfújt” hivatalnoki állományról: az OECD adatai szerint Görögországban a foglalkoztatottak 7,9 %-a közalkalmazott, míg Németországban ez az arány 9,6 %, s az ipari országokban átlagosan ez 15 %-ot tesz ki.
Berecskereki
2015. június 23. 08:34
Semmi érő szövegelés amit Szajlai tesz. Először is azzal kellene kezdeni, hogy minek okán adósodott el ilyen mértékben Görögország, milyen volt a tőkeáramlás, a gazdaságnövekedésnek mi volt a forrása, ez miképpen érintette a reálgazdaságot. Amennyiben ezt megvizsgáljuk, akkor eredményül ugyanazt kapjuk, ami 2002-2010 között Magyarországon történt. A válságkezelés is ugyanaz volt, amit a Bajnai kormány végzett. A következménye is ugyanaz lett. Csökkentek a reáljövedelmek, csökkent a fogyasztás, a termelés, amely a foglalkoztatás csökkenéséhez vezetett. Ennek együttes hatása a GDP nagyarányú csökkenésében jelentkezett, amely növelte az adósságállomány GDP-hez mért értéket. Ha megvizsgáljuk Görögország pénzügyi mérlegét 2000 évektől, akkor azt tapasztaljuk, hogy a tőkekiáramlás kétszerese a tőke beáramlásának. Görögország államadóssága kb. 320-330 milliárd euró között lehet, amely meghaladja a GDP érték 170 %-át. Az IMF kölcsön a hiteleket csoportosította át, ezzel nem csökkent az adósságállomány és ez a hitel nem a reálgazdaság növekedésében jelent meg. A részbeni kamatok elengedése pedig a költségvetési hiányt csökkentette és csak közvetve érintette a hitelek tőke csökkenését. A görög gazdaság ezt a 320-330 milliárd euró tőketartozást és ennek kamatfizetését nem tudja kigazdálkodni. Ennek következtében ez folyamatos növekedést mutat. Szerintem egy 50 %-os elengedés sem lenne elég. Az IMF és Brüsszel a privatizációt és a jövedelmek további csökkentését, adóemeléseket irányoz elő. Ez azonban tovább rontaná a gazdasági mutatókat és csak rövid távon, egy-két év viszonylatában jelentene tűzoltást. Összegezve: Görögország helyzete súlyos. Minden eddigi megoldás részben növelte a problémát, részben későbbre halasztotta. Ehhez kapcsolódóan ahttp://transform.hu/index.php/elemzesek/43-elemzesek-kulfold/709-het-tevedes-a-gorog-valsagrol linken elérhető írás elég jól bemutatja a problémát.
illiberator
2015. június 23. 07:22
Az erőn felül bevállalt olimpia vezetett el idáig! Nálunk is ez lenne az eredmény!
kjkj945
2015. június 23. 07:20
"" Igen ám, de nem bizonyos, hogy egy ilyen mértékű adósságleírás összeegyeztethető lenne Görögország euróövezeti tagságának további fenntartásával. Ott tartunk, ahol elindultunk: a görög csőd árazásánál.”"" És majd Putyin felé fordulnak. És mit csinál akkor az eju meg a nató?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!