„Ami fix tételnek tűnik: ha 2010-ben hagyják Görögországot csődbe menni, akkor többnyire a magánbefektetők szenvedtek volna egy-kétszáz milliárd eurós veszteséget, ehhez képest most már a trojkán – az IMF, az Európai Központi Bank és lényegében az eurózóna – keresztül főleg az eurózóna adófizetői a finanszírozók.
Matematikailag folytatva a logikát: már régen, lehetőleg még 2010-ben, vagy rá egy-két évre hagyni kellett volna a görögöket bedőlni. Ugyanakkor fejben kell tartani, hogy éppen akkor az eurózóna hitelválsága tombolt. A tét pedig nem a görögök fent említett háromszázmilliárdos tartozása, hanem a periféria, vagyis más déli uniós tagállamok több ezer milliárdos adóssága volt. Így a cél nem lehetett más, mint hogy bármi áron, de elkerülni a teljes eurózóna összeomlását. Mentőövet kellett dobni.
Hanem az elmúlt években – görög ügyben – nem történt előrelépés. A görög gazdaságpolitika nem volt képes átalakítani az adófizetési morált, továbbá elfogadtatni a jóléti, szociális rendszer lefaragását. Így a versenyképesség mit sem javult, és ez a görög gazdaság tőkevonzó képességét is lefelé rántotta. Másik oldalról pedig az Európai Unió vezető politikusai nem követték Athén gazdasági, államháztartási folyamatait – a számonkérés elmaradt, legalábbis nem volt hatásos. Ráadásul az uniós vezetők nem is kezdeményezték a feltételek újratárgyalását, nem vallották be, hogy a „görög sztori” gyakorlatilag felér egy kudarccal.
Mi is a helyzet? Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics közgazdászai szerint a görög adósságállomány akár ötvenszázalékos leírására is szükség lehet ahhoz, hogy a hazai össztermékhez, vagyis az ottani GDP-hez mért adósságráta kezelhető méretűre csökkenjen. Igen ám, de nem bizonyos, hogy egy ilyen mértékű adósságleírás összeegyeztethető lenne Görögország euróövezeti tagságának további fenntartásával.
Ott tartunk, ahol elindultunk: a görög csőd árazásánál.”