Kit véd a rendőrség, amikor a Fidesz plakátjait védi?

2015. június 12. 12:17

Az, hogy egy ilyen csekély súlyú ügyben, egy ennyire leterhelt rendőrséget így mozgósítanak, az több mint nonszensz.

2015. június 12. 12:17
Jámbor András
Jámbor András
Kettős Mérce

Bár a rendőrség állítja, nem történt kivezénylés a plakátok védelmére, több azóta előkerült fotó és egy rendőrségi jegyzőkönyv is bizonyítja, maga a rendőrség hazudik az ügyben. A 444 mellett mi hoztuk nyilvánosságra azt a papírt, amelyből egyértelműen kiderül, három Cserjés fedőnevű csapatot küldött ki az első plakátrongálás másnapján a rendőrség azoknak a plakátoknak védelmére, amelyek helye a sajtóban megjelent. És mivel ez csupán egy ügyosztály egy éjszakája volt, nem tudjuk, hány ilyen őrzőcsapat védheti a plakátokat.

Azon lendüljünk is túl, hogy drágább ez a rendőri védelem, mint egy darab plakát újraragasztása (erről itt írtunk), de az is nevetséges, hogy egy szegedi újságírót, aki plakátokat festett, pár óra alatt elő is állítottak, úgy hogy előbb szülei lakásán keresték fel a rendőrök. Ilyen példátlan gyorsaságot ritkán látunk a magyar rendőrségtől. És ez nem véletlen. Ugyanis a rendőri állomány leterhelt és alulfizetett, a kormány pedig az elmúlt években számtalan pluszfeladattal látta el őket (hogy csak a kedvenceinket említsük: iskolarendőrség, hajléktalanok vegzálása).

Most mégis azt láthatjuk, a fontossági sorrendben előbbre kerülnek a plakátrongálók, és egyértelmű életveszélyes fenyegetés és testi sértés esetén is azokat a plakátrongálókat állítják elő, akik ezt elszenvedik (erről itt írtunk). A HVG-nek névtelenül nyilatkozó rendőrök pedig elmondták, szóbeli főkapitányi utasítás van érvényben, amely szerint kiemelten kell kezelni a plakátrongálásokat, a kiemelt ügyekkel foglakozó osztályoknak kell helyszínelni és ujjlenyomatot is kell venni. A plakátrongálások kiemelt ügyként való kezelését az is igazolja, hogy a mostaninál sokkal súlyosabb választási plakátrongálásoknál a rendőrség lényegében sose nyomozott, és valljuk be, pár kirívó esetet leszámítva, jól is tette. A HVG-nek nyilatkozó jelenlegi és volt rendőrök szerint ezek az utasítások nevetségesek.

Szerintünk nem nevetséges. Nyilván az újkori magyar demokráciában se szokatlan az, ha a rendőrség egy-egy esetben engedett a politikai nyomásnak.  De az, hogy egy ilyen csekély súlyú ügyben, egy ennyire leterhelt rendőrséget így mozgósítanak, az több mint nonszensz. És nem pusztán az emberi jogi és demokráciabeli kérdések miatt, hanem abból a szempontból is, hogy mitől veszik el az időt és az enegiát. A következmény pedig nem csupán a teljesen nevetséges eljárások sora lesz, hanem a megszokás. A kisrendőr is tudni fogja, hogy a politikai utasításokat végre kell hajtani. Ez lesz a norma. Így pedig egyre kevésbé lesz kockázatos ilyen parancsokat kiadni. Ez pedig nem jó sem a rendőröknek, sem a társadalomnak.

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kitiltott
2015. június 12. 23:20
már most dörzsölöm a kezemet hogy már én is elkezdhetem bűntelenül a mikropártok és törpe minoritások választási plakátait tépkedni.. egy azaz egy sem fog a helyén maradni amit meglátok..
csurcsányi
2015. június 12. 21:17
Ha ház falra aki ráírta 1960- ban ruszkik haza az egy hős volt,aki most plakátot fest,vagy letép csak egy darab sz.r!
csurcsányi
2015. június 12. 21:07
Jogilag a rongálok magántulajdont tesznek tönkre!Ha én mint hirdetés megrendelő nem fizetek mert a hirdetés a rongálás miatt nem valósult meg,akkor a kivitelező polgári peres úton követelheti az elmaradt bevételt a rongálókon?
Secnir
2015. június 12. 14:39
akkor itt szeretném megérdeklődni, hogy a rendőrség milyen jogon állítja elő bcs-ért a plakátot rongálókat? ugyanis a plakát és az állvány magántulajdonban van. ebből ered, hogy a rendőrség csak akkor mehet/megy ki megkeresni a rongálókat, ha a tulajdonos ismeretlen/ismert tettes ellen feljelentést tesz, és magánjogi perben felperesként kérheti a plakát árának megtérítését. tehát a kérdés: a rendőrség milyen jogcímen cselekedett? milyen alapon rabosítja a plakátrongálókat? milyen jogcímen állította elő? továbbmegyek: egy ilyen plakát ára cca 10.000 forint (sem), ezért még a cigányasszonyt sem állítják elő az auchanból... ragozhatnám tovább: én odamegyek és átragasztom. honnan tudja a rendőr, hogy mikor jár le a plakát érvényessége, amikor már mehet fel a bellissima bikinireklám? elvileg akkor letartóztathat, mert a régit megrongáltam? büdös ez nagyon, felső utasításra védik a semmit. erre van pénz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!