1 %

2015. április 29. 11:57

Az egykulcsos személyi jövedelemadó rendszerben tehát van ráció. Nem a tehetősek adózása alacsony, hanem a szegényeké magas.

2015. április 29. 11:57
György László
Mozgástér

Gyakori érv az egykulcsos személyi jövedelemadózással szemben, hogy a bérből élők fölső 20 százaléka nyert 4-500 milliárd forintot, az alsó 80 százalék pedig ugyanennyit veszített. Ez így biztos, hogy nem igaz. A bérből élők fölső 20 százaléka valóban nyert, de az alsó 80 százalék nem veszített. Ugyanis az állam a kieső adóbevételeket a nem tisztán versenypiaci feltételek között működő és ezért átlagban nagyobb nyereséget realizálni képes cégekre (telko, bank, energetika, üzletláncok) kivetett különadókból fedezte, amelynek egy részét persze, ha tudták, a vállalatok továbbhárították. Ezt a hatást viszont kompenzálta a nehéz anyagi helyzetben lévőknél a rezsicsökkentés, valamint a kikényszerített béremelések és a minimálbér emelése. Az adórendszer 2010 utáni átalakítása tehát jövedelmet csoportosított át a munkajövedelmek felé a tőkejövedelmektől. Erre azért volt elsősorban szükség, mert bár 1970 és 2010 között az egy foglalkoztatott által előállított termékmennyiség megháromszorozódott, a nettó bér csupán 28%-kal nőtt.

Az egykulcsos személyi jövedelemadó rendszerben tehát van ráció. Nem a tehetősek adózása alacsony, hanem a szegényeké magas. Ezért azt a 120 milliárd forintot, amennyivel több maradna a zsebünkben 2016-ban a tervezett 1 százalékpontos szja csökkentés hatására, bent hagynám a költségvetésben és másra költeném. Hogy mire? Folyt. köv...

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
br-o
2015. április 29. 14:34
Annak idején az jött ki, hogy 300k havi jövedelemnél lett kedvezőbb az új, egykulcsos SZJA-ra épülő adózás. Az átlag(!) 270k volt. Nincs mit magyarázni.
balbako_
2015. április 29. 13:43
Tehát bevált. Eredményét tekintve is bevált, mert beindult a gazdaság méghozzá jócskán.
Laurence Szilard
2015. április 29. 12:40
Bunford.
Mich
2015. április 29. 12:27
A szegénységet NEM az adórendszerrel kell (nem is lehet) csökkenteni, hanem... 1. az államháztartás egyensúlyának a komolyan vétele 2. munkalehetőségek teremtése + munkaközpontú rendszer 3. a gazdaság fejlődésével a bérek emel(ked)ése 4. a munkanélküliség felszámolásával a minimálbér emel(ked)ése 5. + célzott támogatások - főleg a gyerekeseknek és az öregeknek Szerintem az Orbán kormány ezzel jó úton jár.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!