Atommal vagy anélkül

2015. március 17. 08:40

A tények teljesebb ismeretének a hiányában és az intenzív dezinformáció közepette persze az a kérdés, hogy Irán tényleg fejleszt-e atomfegyvert, vagy áll-e ilyesmi a szándékában, nem válaszolható meg.

2015. március 17. 08:40
Zord Gábor László
Magyar Nemzet

A tények teljesebb ismeretének a hiányában és az intenzív dezinformáció közepette persze az a kérdés, hogy Irán tényleg fejleszt-e atomfegyvert, vagy áll-e ilyesmi a szándékában, nem válaszolható meg. Az viszont alighanem helyes logika, hogy míg a teljes szakítás esetén szükségük lenne Izraellel és az Egyesült Államokkal szemben nukleáris elrettentésre, vagy a bizonytalanság fenntartására, addig ennek a szoros (gazdasági-energetikai) kapcsolatrendszer biztonsági garanciákkal valódi alternatívája lehet.

Ha nem láthatunk is mindent tisztán, iránymutató az a hisztérikus és példátlan eseménysor is, amely a megegyezés ellentáborának megnyilvánulásait kísérte. Izraelben a mai választáson újrázásért küzdő Benjamin Netanjahu miniszterelnök a kérdést kampánya központi elemévé tette, és az iráni atomprogramot olyan színben tüntette fel, amely a zsidóságra nézve egy második holokauszttal fenyeget. Mi több, tengerentúli befolyására építve, egyben az amerikai belpolitika megosztottságát kihasználva a minap az amerikai törvényhozásban is agitált, és sikerrel toborzott ügye mellé 47 ellenzéki republikánus szenátort. Ők levélben fenyegették meg Teheránt, hogy ha létrejön is az egyezség az Obama-kormánnyal, az a demokrata elnök 2017-es távozásával érvényét veszti. De az Egyesült Államok másik legfontosabb térségbeli szövetségese, Szaúd-Arábia felől is az aggodalom hangja hallatszik, még ha nem olyan hangosan is.

Nem nehéz belátni, hogy ezek a reakciók féltékenységet, a privilegizált státus elvesztése miatti félelmet is tükröznek részükről, ami annak az országnak szól, amely az iszlám forradalom előtt az Egyesült Államok legalább olyan, ha nem fontosabb szövetségese volt a térségben, mint ők. Márpedig most, amikor Oroszországgal ismét kiéleződött a viszony, és az Iszlám Állam megfékezése van napirenden, Washington számára jó lenne Iránt megbékíteni, és visszatéríteni az »akolba«.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bumburi
2015. március 17. 11:13
Amig Iránt atomhatalmak fenyegetik, addig Irán egyetlen esélye ha lesz neki is. Kadhafi hitt a nyugati igéreteknek, leállitott minden fejlesztést, kompromisszumokat keresett. A következmények láthatóak.
wartog
2015. március 17. 09:14
Már csak az a kérdés,ha tényleg akarna Irán atomot. mennyi idő alatt kaphatna az oroszoktól a Kaszpi tengeren keresztül.2óra 3 talán? A 6,5 milliós Izraelnek van, ezt mindenki tudja.A 85 milliós Iránnak nincs.....még.Mert eddig nem kellett neki.Vagy nem adott nekik Putyin.Ha nagyon kiéleződik a helyzet, viszont talán kaphat.
balbako_
2015. március 17. 09:08
Szaddam Husszein is Izrael és az USA útjában állt ezért fejlesztett atomfegyvert. Aztán porrá bombázva, kirabolva az országot elmondták tévedtünk (excuse me)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!