„2013 KÜLÜGYMINISZTERIUMI JELENTÉS A KORMÁNY RÉSZÉRE
A kormány minden eddigiállítása ezt idézi, ezért nézzünk egy tételes összefoglalót a ritkán elhangzó -ha egyáltalán- tételekről:
10 év múlva...
»Fontos kiemelni, hogy a kutatások alapján a szabadkereskedelmi egyezmény megkötését követően is mintegy 10 évre van szükség a hatások teljes érvényesüléséhez.«
Szóval a megjósolt gazdasági és foglalkoztatási bővülés is csupán 2025 környékén kezdhet el realizálódni. A kormányriport -sok másik elemzéshez hasonlóan- az egyezmény teljes hatását vizsgálja, nem éves eredményeket. Ennek fényében érdemes olvasni a szerződés remélt hozadékát.
...néhány ezer munkahelyet ígérnek...
»A csupán vámcsökkentéssel számoló forgatókönyv esetén középtávon 6.000 fővel, míg a szabályozási liberalizációval együtt 23-29.000 fővel bővülhet a foglalkoztatottak száma Magyarorzságon.«
Tehát hogyha a sokat kritizált szabályozás harmonizációs tárgyalások nem hoznak teljeskörű megállapodást, akkor nagyságrendileg 6.000(!)-15.000 plusz munkahellyel számolhatunk körülbelül 2025-ben. A riport minimális mértékben sem foglalkozik a Magyarországon várható munkahelyek jellemzésével. A TTIP foglalkoztatáspolitikai aspektusaival foglalkozó fórumokon rendre felmerül a kérdés, hogy milyen típusú munkahelyek ezek, ahol a TTIP védői azzal érvelnek, hogy mivel az EU USA-ba irányuló exportja magas hozzáadott érték domináns ezért ezek főleg -de nem kizárólagosan- minőségi, képzettséget igénylő munkahelyek lesznek. Azonban semmi nem garantálja, hogy jelen helyzetben ez Európa minden régiójára igaz.”