„Az Erste esetét vizsgálva láthatjuk, hogy az osztrák hitelintézet nem elsősorban a minél több piacon való jelenlétre, hanem nagy érdekeltségek fenntartására törekszik, stratégiája szerint nagy közép-európai bankként kíván üzemelni. A tegnap bejelentett ügylet pedig, miszerint a bank tizenöt százalékos állami tulajdonba kerül, egyfelől enyhíti vagy teljes mértékben meg is szünteti az osztrákok feszült viszonyát a magyar kormánnyal, másfelől stratégiai együttműködést is feltételez.
Mindkét fél jól jár: az állami tulajdon megjelenése javíthatja az Erste alku- és versenypozícióját a gazdaságpolitikai döntések meghozatalában, a kabinet oldaláról pedig üzenetértékű, hogy a kiegyensúlyozott kapcsolat megteremtése a cél. Arról nem is beszélve, hogy az Erste, amely a harmadik legnagyobb bank hazánkban, hajlandóbb lesz aktívan hitelezni, mint korábban.
Természetesen a legnagyobb, kézzelfogható pozitív értéke a bankadó tervezett csökkentésének van. Utóbbi ugyanis javíthatja a befektetői bizalmat és Magyarország általános üzleti megítélését. A bankadó drasztikus csökkentése javíthatja a hitelezést, és ezáltal gyorsíthatja a gazdasági növekedést. Pozitív az is, hogy a kormány fokozatosan ki akarja vezetni ezt az adónemet, így ez vélhetően nem jelent majd nagy terhet a költségvetésnek, nem úgy, mintha ez egyik napról a másikra történne.”