Blinken: Amerika kapcsolatban áll a szíriai győztes lázadókkal
Az amerikai külügyminiszter elismerte, hogy közvetlen kapcsolatban álltak és állnak Aszad megbuktatóival.
Elmondtuk: a külföldön a jogos kritikák, aggodalmak mellett megjelenő túlzó, igaztalan vádak (McCain-affér) muníciót szolgáltatnak egy „szabadságharcos”, populista kormánynak.
„Ma találkoztunk André Goodfrienddel. Örültünk a meghívásnak, hiszen az elmúlt két évben nem volt alkalmunk első kézből megismerni az amerikai diplomáciai képviselet álláspontját. A sajtóhírekben megjelent témákon - kitiltási ügy,TTIP, energiapolitika -kívül más fontos dolgokról is szó esett.
Felvetettük, hogy a múlt feldolgozása, emlékezetpolitika dolgában teljes mértékben tiszteletben kell tartani egy másik ország önérzetét, önálló folyamatait. A külföldön a jogos kritikák, aggodalmak mellett megjelenő túlzó, igaztalan vádak (McCain-affér) éppenséggel muníciót szolgáltatnak egy »szabadságharcos«, populista kormánynak. Az NSA-botrány, az európai politikai elit lehallgatása pontosan azokat a közös értékeket sértette, amelyekre Amerika is hivatkozik. Nem véletlen, hogy több európai politikus felvetette már: a lehallgatásokkal az USA valójában kedvező információs helyzetbe akart kerülni Európához képest a szabadkereskedelmi tárgyalásokon.
Elmondtam, hogy a szeptemberi washingtoni kongresszusi fórumon kérdésemre elhangzott kormányzati ígéret arra, hogy a jövőben külföldiek számára is biztosítják a jogorvoslati jogot a törvénytelen megfigyelésekkel szemben. Felhívtam ügyvivő úr figyelmét arra, hogy az elmúlt évben Ukrajnában erőre kaptak a szélsőséges, rasszista csoportok, s okkal aggódunk a diszkriminációt sejtető ukrán kormányzati nyilatkozatok, s általában a kárpátaljai magyarok kollektív jogai érvényesülése miatt is.”