2014: Ananászízű ív

2015. január 01. 18:03

Ez az év a kétharmad duplázásával és az erre épülő, további hatalomkoncentrációval és kádercserével huszonöt évet ível át, vissza a múltba, egyre közelebb hozva az egykorvolt állampárti működést.

2015. január 01. 18:03
Ceglédi Zoltán
Republikon
„2014 ananászízű íve egy olyan világba húz, ahol már jártunk egyszer, és 1989 rángatta ki belőle Magyarországot. Nem eléggé. 2014-ben tragikomikus szabadságharcot indítottunk Amerika ellen, és már megint az oroszok nyaloncaiként tesszük ezt. 2014-ben kristályosodott ki a magyar diplomáciát eluraló Szijjártó-doktrína: nyugatra köp, keletre nyal. 2014 súlyosbodó szegénységi adatainál csak az erre adandó kormányzati válasz az ijesztőbb: a szociális rendszer felszámolása kezdődött el, annak a hazugságnak a fenntartására, miszerint Magyarország jobban teljesít. Ez az év a kétharmad duplázásával és az erre épülő, további kormányzati hatalomkoncentrációval és kádercserével huszonöt évet ível át, vissza a múltba, egyre közelebb hozva az egykorvolt állampárti működést. Megint vannak elhajló elvtársak, akiket a párt élő lelkiismerete nyilvánosan fegyelmez, gondoljunk csak a minapi Lázár vs. Pokorni ütésváltásra . A köztévében elővették a rendszerváltás előtti módszertani könyveket, és idén őszre sikerült őket maradéktalanul kiolvasni.

De 2014 legfontosabb történese az év végére maradt. Az, ami egyszerre illeszkedik az ananászízű ívre, és ígéri annak megtörését is. Arra gondolok, hogy az idei győzelmeivel örökre bebetonozottnak tűnő Orbán-kormányt durván megrázták és megropogtatták az elmúlt hetekben. Akkor, amikor a nemrég még ünnepelt orosz kapcsolat egyre inkább teherré kezd válni, amikor az is egyre világosabb, hogy Amerikával nem lehet ugyanazt eljátszani, mint a nehézkes, lassú,  bürokratikus Brüsszellel. Amerika visszakézből és tízszeres erővel ad vissza mindent, amikor kezd kifújni a rezsicsökkentés és egyre nyilvánvalóbb a megszorítások terhe, illetve a kormányzásra való képtelenség személyi és szakmai okai. Megjelent egy új hang, egy új erő, egy új generáció a közéletben, százezres tömeget vonultatva az utcán. Elsietett és alaptalan feltételezés lenne, ha az Orbán-rendszer leváltóit üdvözölnénk a színpadokon ma még sokszor amatőr formában és naiv tartalommal megnyilvánuló jelentkező, viszont mindig őszinte fiatalokban. De az biztos, hogy egy húszéves, »múlt nélküli«, Fidesz-ellenes tüntető nem cipel magával semmilyen rossz örökséget a 2010 előtti világból, ő például 2006-ban nem Őszödön, hanem matekórán ült még. Ezért félnek tőle a Fideszben.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 190 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
írmag
2015. január 02. 11:53
@Dr. Spielmann _szarkupacok_kiikszelve_ = Dr. Matatakakiban. Attól indulsz be? Előtte, vagy utána mosod a kezed? (Anya nem szólt, hogy helyette kellene?) Olyan jó nagy játékos lehetsz!
Béna Géza
2015. január 02. 11:24
Engem legfőképpen az érdekel hogy ha bemegyek a közértbe meg vehessem a minden napi kenyerem ki tudjam fizetni a rezsimet!!!!!!!!!
Berecskereki
2015. január 02. 10:15
Lószart Ceglédi. Semmi sem úgy valós ahogy írja. 2002-2010 között sem volt más a helyzet mégsem kifogásoltak az EU-ból és az USA-bol. Vajon miért? Azért mert nem sértette a kormány intézkedései a cégeik érdekét. Ebbe a körbe tartozik az USA, angol, francia és német cégek. Addig nem volt probléma amíg a balliberális kormányok a válság és saját kormányzásuk elkúrását a fogyasztókra terhelték, de rögtön probléma lett amikor a külföldi cégek is terhelve lettek, amikor a beruházásokat nem ők kapták.
balbako_
2015. január 02. 08:43
Voltak Magyarországon olyan évek is, amikor teljesítményünkkel lelógtunk az európai térképről. Ha valaki már nem emlékezne rá: elszálló költségvetési deficit, egekbe emelkedő államadósság, recesszió vagy gazdasági stagnálás, két számjegyű munkanélküliség és megugró infláció jellemezték a magyar gazdaságot. Utóbbi kondíciós listát ráadásul nem is pusztán az „elmúlt nyolc évnek” tudom be: a második Orbán-kormány is sokszor az ötletszerű gazdaságpolitika irányába tolódott el, s úgy tűnik, idő kellett ahhoz, hogy kiderüljön: hazánk egy kis-közepes méretű gazdaság, nincsenek csodák. Miközben ugyanis piaci és nem ideológiai (!) szempontból szükséges a keleti nyitás, nyugati partnereinkre is szükség van. Olyannyira, hogy kivitelünk csaknem nyolcvan százaléka továbbra is a Lajtán túli világba áramlik. - See more at: http://magyarhirlap.hu/cikk/13467/Hideg_fejjel#sthash.kQ5Kss2U.dpuf
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!