A tét

2014. november 13. 17:55

Nem igaz, hogy maximálisan a bankok érdekei szerint született meg a devizahiteles mentőcsomag.

2014. november 13. 17:55
Szajlai Csaba
Magyar Hírlap

„Egyszerűen tehát nem igaz, hogy maximálisan a bankok érdekei szerint született meg a devizahiteles mentőcsomag. Hogy a bankok örülnek, amögött csak az van, hogy korábban rosszabbra, drasztikusabb állami beavatkozásra számítottak. Cseppet sem mellesleg, a devizahitelesek még mindig nyerésben vannak az eredeti felálláshoz képest – csak „többre” számítottak. A fent részletezett gazdasági-pénzügyi okok miatt azonban azt nem tehette meg az állam, mint az önkormányzatokkal, hogy a tartozásaikat átvállalja.

Most az érintettek – az állam, a bankok és az adósok – abban érdekeltek, hogy béke legyen. 

Amennyiben pedig sikerül az eredeti elképzelések alapján lezongorázni a devizahiteles mentőakciót, a nyugati nyomás is enyhül majd. Csak józanság, és pár hónap múltán a hitelminősítők is javítanak rajtunk. Visszakerülhetünk oda, ahol már ott kellene lennünk, a befektetői kategóriába. 

Az ország pénzügyi stabilitása a tét.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 90 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Palakon
2014. november 14. 09:20
Szarnak-bajnak nincs gazdája. Kívülről néznve (na jó annyira nem, bankár vagyok én is) be kell látni, hogy mindhárom fél hibás. A bankok azért, mert nem adhattak volna el ilyen terméket hozzá nem értő százezreknek Az állam azért, mert hagyta és nem volt rá válasza. A hitelfelvevő pedig azért, mert ...nos, azért mert mindenféle pénzügyi ismeretek nélkül nagy kockázató termék mellett döntött, úgy, hogy volt alternatíva. Forinthitelnek hívták. Jó barátaim is jártak így, hiába próbáltam lebeszélni őket annak idején.
Palakon
2014. november 14. 09:15
Együttérzek veled, de a választ nem tudom a kérdésedre, nyilván benne lehet az is amit mondtál. Egyet azért érdemes szem előtt tartani, nem vitatva a jószándékukat és azt, hogy valamit ki kellett találni arra, hogy ez a rtendszerszintű kockázat megszűnjön. Egy ilyen súlyú döntést végigvinni olyan ellenérdekelt felek között akik jelentős lobbierővel sőt befolyással bírnak az ország működésére nem két pillanat, évekbe telt most is... A másik, hogy a bíróságok tökéletesen inkompetensek a kérdés megítélésben ugyanis egyszeráen nem értik, nem tanultak számvitelt, közgazdaságtant. Amíg magukat komoly embernek tartó nyilatkozók olyanokat mondanak, hogy a devizahitelek mögött nem is volt deviza addig el kell fogadnunk, hogy évekbe telik, mire mindenhol leesik a húszfilléres.
S0ma
2014. november 13. 19:24
Itt figyelembe kell venni, hogy a "visszajáró összeget" a tőkéből írják jóvá. Van még egy tényező, amit nem tudunk még. Mennyi lesz a kamatláb? Ugyanis, ha a devizahitelnél alkalmazott kamatláb marad, akkor szinte biztos, hogy jobban járnak az ügyfelek. A másik: A kormány sohasem ígérte, hogy a hiteleket nem kell visszafizetni. Ha mondjuk a ballibák sokáig gágognak, akkor még felkúszhat a két deviza árfolyama, akkor viszont nagyon rosszul járnának a forintosítás nélkül. Ha jelentősen esik az árfolyam, akkor rosszul járnak! Most tessék mondani: Ki tudja, mi fog történni? Hagyják az országot létezni, vagy beülnek minden posztra a ballibák és első dolguk lesz IMF kölcsönt felvenni, aminek szintén kétesélyes hatása lehet a Ft árfolyamára. Ez az ügy is ugyanaz, mint az EU-tagság. Ha beléptünk, benne vagyunk, a devizahitelt sem kellett volna felvenni, de ha már, akkor számolni kell az árfolyammal. Ilyen egyszerű. De! Lehet tüntikézni, majd a csomagos Lali megsegíti a devizahiteleseket úgy, hogy nem győznek "hálálkodni". Ugyanis: Ha kormányt megpuccsolják, egyhamar nem lehet visszacsinálni, főleg, ha a barátaink is azt akarják. Gondolkodni!
béla 60
2014. november 13. 19:08
A külföldi bankok biztosítói New Yorkból megeresztettek egy telefont, Orbán pelenkát cserélt ,és úgy döntött ahogy kérték.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!