Így állnak a számok: több mint kilencszázezren küldték már vissza a nemzeti konzultációt
A kérdőív online is kitölthető.
A magyar értelmiség jelentős részének abból áll az élete, hogy megmagyarázza: ők annyira okosak, hogy észrevegyék, a világban semmi nem az, aminek látszik, ezért meg kell találniuk, hogy mi húzódik valójában a háttérben. Interjú.
„– Jó választás. Nagy dumás „Twitter-huszár”, rengeteget nyilatkozik, szépen elviszi a show-t a médiában, eltereli a figyelmet a kellemetlen ügyekről, például az amerikai kitiltási botrányról.
– Szerintem ez nagyon erőltetett magyarázat, és ezért nagyon erőltetett kérdés. A magyar közgondolkodás és közbeszéd tele van ehhez hasonló összeesküvés-elméletekkel. A magyar értelmiség jelentős részének abból áll az élete, hogy megmagyarázza: ők annyira okosak, hogy észrevegyék, a világban semmi nem az, aminek látszik, ezért meg kell találniuk, hogy mi húzódik valójában a háttérben. Magyarország az egy főre jutó összeesküvés-elméletek számát tekintve európai listavezető. És ami a figyelemelterelést illeti, már elnézést: én jelentkeztem erre az interjúra? Nem. Ahogy a többire sem. ()
– Evidencia, hogy legyen mindenhol szabad és minél olcsóbb az internet. Mit lehet erről konzultálni?
– Csak egy példa a sok közül: mit tehetünk az interneten tömegjelenségnek számító zaklatással szemben? Magyarországon volt már halálesethez vezető világhálós zaklatás.
– Ez rendőrségi ügy.
– Gyerekkorunkban is előfordult olyan, hogy az osztályban éppenséggel nem szerettek valakit. Azt mondták róla, hogy hülye. Ha beszóltak neki szünetben a folyosón, hogy idefigyelj, akkora hülye vagy, hogy az nem igaz, az persze az érintettnek fájdalmas zaklatás volt. De régen, az internet megszületése előtt nem lehetett a Facebookon létrehozni a Miért nem szeretjük X. Y.-t a 4/c-ben?-csoportot. Ma viszont egy ilyet nemcsak az egész osztály, de az egész iskola, az egész város láthat. Óriási különbség. Persze régen se volt az ilyesmi jó, de ma az egész a széles nyilvánosság előtt zajlik, és pokollá teheti az érintett életét.
– Mit mondhatunk erre a konzultációban?
– Például elmondhatjuk a véleményünket arról, van-e ezzel kapcsolatban feladata az államnak. De ne szaladjunk ennyire előre. Azzal kezdem majd a konzultáció előkészítését, hogy létrehozunk egy online felületet, ahol a bonyolultnak tűnő szakmai kérdéseket pontosan, precízen, egyszerűen fogják a hozzáértők elmagyarázni az átlagos tájékozottságú embereknek. Mit jelent a roamingdíj? Mi az internet? Mi a különbség a wifi és a vezetékes internet között? Mi az, hogy szélessáv, hálózatsemlegesség?”