Dübörög a demokrácia Romániában: papíron a következő választás győztese
Hiába kell megismételni az államfőválasztást, az eredmény már valószínűsíthető.
Tehát nem arról van szó, hogy a magyarok csak azért szavaztak volna Johannisra, mert úgy gondolják: ő könnyebben megadja az autonómiát.
„A Transindex közölt néhány szemelvényt a frissen Románia elnökévé választott Klaus Johannis most megjelent, Lépésről lépésre című könyvéből, amelyekben az etnikai alapú régiók ellen érvel, és a román politikai nemzet tagjának nevezi magát. (...)
Mindezek fényében vélhetően nem is számított senki – vagy legalábbis nagyon kevesen – arra, hogy a megválasztását követő napon két kézzel fogja majd szórni az autonómiát, olyan intenzitással, hogy mire a román többség föleszmél, még az aranyhörcsöge is önrendelkezést fog élvezni az autonóm területnek minősülő terráriumában.
Viszont ha már Johannis kisebbségi ügyekben vallott nézeteit ekézzük, nézzük már meg, mit kínál ezen a téren az RMDSZ által burkoltan vagy nem is annyira burkoltan ajánlott alternatíva. (...)
Aztán a kormányt képviselő prefektusok hadjáratot indítottak a magyar és székely jelképek ellen.
A román külügy az RMDSZ-t is soraiban tudó európai kisebbségi szervezet ellen lépett be abba az európai perbe, amelyben a kisebbségi jogok uniós szintű rögzítését követelik. Titus Corlățean külügyminiszter tavaly és idén is közleményben üdvözölte június 4-ét, a trianoni diktátum évfordulóját. Ugyanez a Titus Corlățean minden érdemi indok nélkül elutasította a nagyváradi és a marosvásárhelyi magyar konzuli iroda megnyitását. (...)
Hát többek között ezért szavazott az államfőválasztás második fordulójában részt vevő erdélyi magyarok elsöprő többsége az RMDSZ ajánlása dacára is Ponta ellenfelére. Meg azért is, mert a PSD összeforrt az oligarchák, a korrupció és a politikusbűnözés fogalmával. (...)
Tehát nem arról van szó, hogy a magyarok csak azért szavaztak volna Johannisra, mert úgy gondolják: ő könnyebben megadja az autonómiát.
Ez amúgy sem az államfőn múlik. Viszont a PSD eddigi kormányzási stílusával és a korrupcióval szembeni kérlelhetetlen fellépést ígért, felszólította a parlamentet annak az amnesztiatörvénynek az elvetésére, amely elvileg lehetőséget biztosított volna a korrupció miatt elítélt politikusok szabadon bocsátására, valamint arra, hogy ne akadályozzák tovább a képviselők és szenátorok elleni igazságszolgáltatási eljárásokat.
Emellett Nagyszeben polgármestereként – természetesen jelentős mennyiségű külföldi forrást felhasználva – nagyon rendbe rakta, és világszerte ismertté tette az egykori szász várost. Nos, a PSD kormányzásával szemben mindez lényegesen kívánatosabbnak tűnt a nagy többség számára, nemzetiségtől függetlenül.”