„Érdekes cikket közölt a Kommentár folyóirat 2014. évi harmadik száma. Az első mondatban benne a lényeg: »Amíg a magyar jobboldal nem lép túl az antikommunizmus ideológiáján, nem lesz képes virágzó országot teremteni.« Mike Károly »Az antikommunizmuson túl« című írása számomra két szempontból is fontossá vált az elmúlt napok újraolvasásai során, így több blogbejegyzést is szentelek neki.
Először is fontos ez tanulmány a magyar polgári jobboldal megújulásának lehetőségei miatt, másodsorban pedig a benne kifejtettek termékenyítőek a magyar balközép ellenzék kívánatos átalakulása szempontjából is. Véleményem kifejtése előtt összefoglalom a tanulmányt.
A Fidesz 2002 utáni evolúciója a szerző szerint oda vezetett, hogy a párt a klasszikus európai ideológiai kategóriák helyett a plebejus antikommunizmust állította ideológiája középpontjába, ami szerint hazánk bajai abból fakadnak, hogy a posztkommunista elit kormányozza. »Az ország sorsa akkor fordul jobbra, ha a hatalmon kívül rekedtek (a plebs) eltávolítják őket a hatalomból, és saját képviselőiket állítják a helyükre.« (6. o.) Ezen ideológiai szerint az uralkodó elittel nem is az a baj, amit képvisel, hanem az, hogy eszméiket álságos és képmutató módon képviselik, »pusztán arra használják őket, hogy hatalmukat fenntartsák. [...] [A] kádári és posztkádári szelekció és normák elkölcsileg gátlástalan, az ország kormányzására alkalmatlan elitet teremtettek, amelynek az uralmát meg kell törni.« (7. o.)
A szerző szerint a Fidesz antikommunizmusa idővel gumifogalommá vált, amibe minden új ellenséget (a bankoktól Brüsszelig) bele lehetet foglalni. És ezzel párhuzamosan az elitcsere mint cél, öncéllá vált, a kormánypárt csak az elitcsere után akar egyáltalán elgondolkodni azon, hogy valójában milyen társadalmat akar. A folyamatosan közvetlenül beavatkozó kormány etatista módon nyúl bele szinte bármibe. »Ha egy gazdasági szektorban nem a megfelelő vállalkozások sikeresek, akkor a kormány addig variálja a szabályozás eszközeit, amíg az általa érdemesnek találtak pozíciója meg nem erősödik.« (9. o.)