Illiberális helyett inkább: közösségelvű és nemzeti demokrácia

2014. augusztus 11. 14:20

Orbán Viktor a modern kori, a piac és az egyéni érdek mindenhatóságát hirdető liberalizmust látja zsákutcának – joggal.

2014. augusztus 11. 14:20
Fricz Tamás
Fricz Tamás blogja

Orbán ezzel szemben a jelenkori, 21. századi neoliberalizmussal vitatkozik, s állítja – megalapozottan –, hogy a modern kori liberalizmus már jó ideje nem képes választ adni arra, hogy hogyan lehet egy nemzetközösséget működőképessé, hatékonnyá és sikeressé tenni. Orbán tehát elismeri, hogy a liberalizmus az egyéni érdekek és egyéni jogok tekintetében nagy »művet« tett le a történelem asztalára, viszont azt állítja, hogy ma már nincs jó és hiteles mondanivalója a közösség – a nemzet – vonatkozásában, ezért válik torzzá és egyoldalúvá. (…)

Ám tény: a külföldi visszhangokat, a beszéd hatásait mégiscsak figyelembe kell venni, hiszen mi is egy világközösség részesei vagyunk s nem egy autark közösség tagjai. Azért kell figyelembe venni a nemzetközi közvélemény reakcióját, mert annak következményei vannak, cselekvéseket indítanak el, amelyek számunkra nem feltétlenül kedvezőek.

Valamint azt is figyelembe kell venni, hogy az »illiberális« jelzőnek 1997 óta létezik egy értelmezése a nyugati közéletben és politológiában, ami az illiberálist az autokráciával, nem vagy féldemokratikus megoldásokkal azonosítja. Egy nyugaton rögzült fogalmat nem könnyű kirángatni az elfogadott értelméből, nem lehet mindig külön elmagyarázni, hogy mi ezt hogyan is értjük – ez sajnos nem igazán megy.

Éppen ezért javaslom: az új állam- és társadalmi modell keresése során ne a negatív, tagadó – és félreérthető – »illiberális« jelzőre kerüljön a hangsúly, hanem a kreatív, újító mondandóra.

Ez pedig szerintem a következő: neoliberális demokrácia helyett közösségelvű, nemzeti demokráciát képzelünk el a 21. században.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 52 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
A helység galagonya
2014. augusztus 12. 08:12
"Az illiberális demokrácia, vagyis áldemokrácia, részdemokrácia, üres demokrácia vagy hibrid rezsim egy kormányzórendszer, melyben bár választások vannak, a polgárok nem ismerhetik meg a kormányzati tevékenység jó részét a polgári szabadságjogok nagyfokú korlátozása miatt. Az illiberalizmus, a fékek és ellensúlyok rendszerének hiánya, a civil társadalmi kontroll gyengesége. Ezért az illiberális demokrácia kialakulása a 'nyílt társadalommal' ellentétes rendszert valósítja meg, azonban a liberális demokráciák válságának korszakában jogállami alternatívát jelent az állami közösségek szervezésben." Az illiberális demokrácia fogalmát Fareed Rafiq Zakaria indiai származású USA-beli szerző írta le a The Rise of Illiberal Democracy című tanulmányában, 1997-ben. Így már minden érthető, világos és szar.
incze
2014. augusztus 11. 20:28
a szart lehúzni kell e vécén, nem szivaccsal dörgülni, hátha szebb lesz.
Vén Csataló
2014. augusztus 11. 18:20
Tök mindegy, nyomorult ködevés, ostoba pótcselekvés az egész hisztéria. Sokkal faszább és kényelmesebb a sok mentálimpotens libsinek azon sápitozni, hogy jujj de csúnya dolog volt az illiberális szót használni, mint azon mélázni, hogy vajon az hogy lehet, hogy a kedves választók politikai pokolba küldték az össze nyomorult libsit Magyarországon és hogy ez vajon hogy történhetett meg. Annyit segítek, hogy nem azért, mert hogy Orbán miket beszélt Tusnádon. Sokkal inkább azért mert egyre nagyobb tömeg számára világos, hogy ez a mai "liberalizmus" egy emberellenes, életellenes, természetellenes és szabadságellenes nagy határ szar: egy arrogáns és végtelenül mohó kisebbség pofátlan diktatúrája. Egyre többen látják, hogy ez a "liberális" király valójában meztelen, Orbán ki is mondta azzal a hangerővel, ami a miniszterelnöki pozícióval jár. Hát ezért az öklendezéss, ezért a hisztéria, de immár teljesen mindegy mit művel ez a söpredék. Végük, mint a botnak, csak túl hülyék hozzá, hogy felfogják.
egyetmondok
2014. augusztus 11. 17:05
Fricz Tamás szerintem a közepébe talált a problémának. Valóban az van, hogy,ahogyan ő írja, a nyugati "közéletben és politológiában" (amely utóbbi a szakmája,ezért csak tudja)a liberális demokrácia úgy elfogadott,hogy ami nem liberális demokrácia,az nem is demokrácia.Ez van. Itt a mi problémánk,mert ha olyat,hogy "illiberális" mond mondjuk a kínai vezető,akkor abból semmi botrány, hiszen az egész nyugat pontosan tudja,hogy ott nagyon nem "nyugati közélet" van.Az marhára nem nyugati ország az államhatalom alkotmányos berendezését illetően,és ezt róluk tudomásul is veszik. Nálunk azonban zavar van,mert ha Bayer Zsoltnak ez a véleménye, hogy "...Természetesen nem a szabadságjogok, az alapjogok területén. Azok mind-mind benne vannak az Alaptörvényben, azokhoz nem nyúl senki, és nem is akar nyúlni. Senki és semmi nem fenyegeti a szólásszabadságot, a gyülekezési jogot, a tulajdonjogot, a törvény előtti egyenlőséget, a parlamentarizmust, a hatalmi ágak szétválasztását, a titkos és általános választójogot. --- akkor nem lehet csodálkozni,ha a magyar vezető "illiberális" kitételén elkezdenek értetlenkedni,vagy éppen nem is kevesen támadó hangnemet felvenni, hiszen világos,hogy amit a Bayer Zsolt leírt az maga a liberális demokrácia. Ez maga a vegytiszta nyugati államhatalmi berendezkedés,a "nyugati politológia" ezt tartja liberális demokráciának. Ezek nyugaton tökre azt hiszik,hogy Magyarország hibátlanul a nyugat,ezért egyszerűen az van, hogy hozzánk nem úgy állnak,mint pl. Kínához. Őrült félreértésben vannak...,vagy mégse ? (Tán ezt el kéne dönteni,ahelyett,hogy értelmes kormánypártiak újabb és újabb neveket találnak ki, csak azért, hogy kerülhető legyen az "illiberális"...)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!