Mi ez a tánc?

2014. június 06. 11:22

A választás előtt minden érintett szereplő ugyanabban volt érdekelt: a Fidesz győzelmében. Ám azt követően, hogy ez eldőlt, a felek célja egyértelműen a következő négy év kereteinek meghatározása lett.

2014. június 06. 11:22
Török Gábor
törökgáborelemez

„A kérdés így szerintem nem az, hogy lehetnek-e belső harcok a Fideszben, hogy a miniszterelnök szeretné-e növelni a mozgásterét, hogy vannak-e olyanok, akik el tudnák képzelni magukat majd Orbán után a párt élén, mert ezek mindegyike teljesen természetes - így működik a világ minden pontján az idők kezdetétől az idők végezetéig a politika. A kérdés sokkal inkább az, hogy miért pont most látunk olyan nagyon erős jeleket, amelyek valamilyen belső mozgásra, hatalmi törekvésre utalnak. Ha logikusan gondolkodunk, erre sem nehéz azonban válaszolni. A választás előtt minden érintett szereplő ugyanabban volt érdekelt: a Fidesz győzelmében. Ám azt követően, hogy ez eldőlt, ráadásul úgy dőlt el, hogy közben a centrális erőtér realitássá vált és a Fidesz szinte ellenfél nélkül maradt (ami miatt a közös célok és érdekek most nincsenek veszélyben), a felek célja egyértelműen a következő négy év kereteinek meghatározása lett. A választók által megerősített miniszterelnök még több mozgásteret, még kevesebb beleszólást szeretne - mi ebben a meglepetés? A gazdasági holdudvar a megszerzett pozícióinak megvédésében érdekelt - ez is világos. Azok a politikusok pedig, elsősorban a nagyon eltérő stratégia alapján versengő Lázár János és Rogán Antal, valamint csatolt részeik, akik nem minden alap nélkül gondolnak magukra lehetséges trónörökösként, egymás gyengítésében érdekeltek. Mindez persze leginkább a háttérben zajlik, de miután az eszközök egy része (a törvénymódosítástól a karaktergyilkosságig) a nyilvánossághoz kötött, valamennyit szerencsére mi is láthatunk belőle.

S hogy ki nyert? A kormányalakítást figyelve leginkább Lázár János, miközben az is kétségtelen, hogy elmúlt napokban az ő csomagjába került a legtöbb olyan teher, amit nem lesz könnyű cipelnie. De ami a legfontosabb: érdemes lenne megérteni, hogy a politika tényleg hosszútávfutás. Lehet persze minden résztávnál, minden esti híradó után eredményt hirdetni, de ezek a napi csetepaték csak az egészet figyelve érdekesek. Most pár napig, pár hétig kicsit többet láttunk belőle, de könnyen lehet, hogy holnap ezek a szereplők már egymás vállát lapogatják majd, egymás politikai és gazdasági érdekeit támogatják. FU ebben is segít azoknak, akik nem értik, hogyan gondolkodik egy politikus: »Shake with your right hand, but hold a rock in your left«.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
császár
2014. június 06. 20:23
A Fideszben ügyes kártyások játszanak. Nagyon jó lapjaik vannak. Pintér, Simicska, Lázár, de még Rogán is nagy önbizalommal játszik. A bankot Orbán adja. Egymásra vannak utalva. Nem lesz hatalmi harc. Én a lapogatásra szavazok. Hogy aztán jó lesz-e ez Magyarországnak?
Akitlosz
2014. június 06. 15:27
"A kérdés sokkal inkább az, hogy miért pont most látunk olyan nagyon erős jeleket, amelyek valamilyen belső mozgásra, hatalmi törekvésre utalnak." Talán azért, mert mostanság van a fidesz a hatalma csúcsán. Ennél több hatalma már nehezen lesz, az is csak annyi, amennyit most csinál magának. Valószínűtlen azonban, hogy a fidesz a jelenlegi magas támogatottságát tovább tudná növelni 2018-ban. Így pedig bekerült a képbe a mostan vagy soha faktor. Amit nem tesznek meg ebben a ciklusban arra nem biztos, hogy lesz még lehetőségük az életben. Persze lehet nyernek még 2018-ban is, de az valószínűtlen, hogy még jobban nyernének, mint idén. Amúgy a trónutódlási harcokhoz még korai a fideszben. A vezér még bírja egy darabig. Helyezkedni persze lehet és kell is mindig, de egyáltalán nem biztos, hogy azok közül kerül ki a következő fideszes miniszterelnök, akik jelenleg a legközelebb állnak a jelenlegihez. Addig még sok minden változhat, ráadásul ha a fidesz és annak vezére bukik egyszer, akkor a hatalmi harcok széttéphetik a pártot. Jelenleg ugyanis a nagy párt, az erős hatalom s az ezzel járó sok sok pénz köti össze a társaságot. A hatalomból kikerülés, illetve csupán annak csökkenése, s az ezzel járó kevesebb lehetőség az adófizetők pénzéből való megélhetésre könnyen okoz válságot bármelyik pártban. Nem véletlenül hozta létre ezért a fidesz a járási rendszert, hogy rengeteg állami állást teremtsen a pártkádereinek, a parlamentből kikerülő egykori képviselőinek. Ameddig van siker, pénz és jólét, addig a legokosabb dolog amit tehetnek az a jelenlegi vezér támogatása.
Berecskereki
2014. június 06. 14:57
"Mi ez a tánc?" Szegfűs kecsketánc.
péterx
2014. június 06. 13:44
Török Gábor tartalmas-szakszerű bejegyzései mindig gondolatébresztőek . Sokat tanulhatunk belőle : ha egyre több megfontoltan elemző , kvázi " tanítványa " lesz , azon csak nyer a közélet , s a kommentelés-kultura Konkrétan a cikkhez : a pártokon belüli belharcok is természetesek , mert a rivalitás előre visz /a verseny a legtöbbet hozza ki belőlünk / . Igaz , csak akkor , HA a kellő szolidaritás is jelen van . Mind Lázár mind Rogán sokkal jobb politikus annál , hogy túlfeszítse a húrt .
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!