A Fidesz magára szabta a budapesti választásokat is

2014. június 12. 11:03

A rendszer a kerületek és a főváros viszonyának problémáját sem oldja meg, cserébe viszont a fővárosi közgyűlést úgy szabja át, hogy a kormánypárti többség minél teljesebb módon érvényesüljön.

2014. június 12. 11:03
Ténytár
Ténytár

Az új rendszer nem számolja fel a fővárosi önkormányzatot, nem szünteti meg a főpolgármester tisztségét, sőt, meghagyja annak közvetlen választását is. Ez a korábbi modellek alapján nem racionális, hiszen egy társulásos jellegű modellben éppen ezt a pozíciót kellene a elsőként felszámolni. Ehelyett a Fidesz kizárólag az arányos választási rendszert számolja fel, helyébe egy közvetett választási rendszert épít be, a kerületi polgármestereket pedig kapásból a fővárosi közgyűlésbe delegálja. 

Miközben a főváros szerkezetén, valamint a főváros és a kerületek feladatmegosztásán érdemben nem változtatnának, a korábban közvetlenül választott közgyűlést egy, a 23 kerületi polgármesterből és egy 9 fős kompenzációs listával kiegészített, 32 fős testület 
váltja felMindeközben fennmaradna a főpolgármester közvetlen választása. 

Hogy miért? A válasz egyszerű, ha Budapest 2014. tavaszi politikai helyzetét vizsgáljuk. Egységes ellenzéki fellépés hiányában a relatív többségi polgármesteri választási rendszerben egyértelműen a Fidesz jelöltje lesz a főpolgármesteri szék várományosa, így a pozíciót annyira gyengítik, amennyire még belefér Tarlósnak.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Agnieszka
2014. június 12. 13:30
Tarlós egy okos, tapasztalt, tisztességes mérnök ember, aki mint vezető bizonyított, jobb főpolgármester jelölt nem akad nála. Lényeges, h. a választásokon kormányzó képes fővárosi vezetés alakuljon, intő példa lehet mindenki számára a 4 éves esztergomi vergődés. A vásztás szabályainak alapjaiban való változtatása ellenére nem lehet tudni, mi lesz októberben. A balos társaság sok szavazatot kapott szinte mindenhol. Nekem a Bauer jó szereplése volt a legmeglepőbb az EU választáson.
kurbitalis
2014. június 12. 11:58
2006-ban az önk.választáson narancsba borult az ország. Mit is uvatott I'm Mónika? 'Ne aggódjatok, a pénz nálunk van!" Aztán minden közfeladatot átutaltak az önkormányzatoknak, a pénzt megvonták és minden mást is: patia, orvosi rendelő, rendőrörs, posta, óvoda, stb. Úgyhogy coki!
Tündér_Lala
2014. június 12. 11:54
Tessék már letenni az asztalra egy olyan javaslatot, amely megoldja vagy legalább lényegesen enyhíti a fennálló problémákat (a főváros egésze és az egyes kerületek esetleges érdekellentételeinek kezelése, stb). Az, hogy minden maradjon a régiben, mert csak, az nem válasz.
bini
2014. június 12. 11:53
Budapesten már rég meg kellett volna oldani a kétszintü rendszert, ahol a kerületek polgármesterei döntési lehetőséget kapnak a Főváros, mint egésznek infrastrukturális, épitészeti és szolgáltatás területén. A Főváros azért néz ki úgy ahogy, mert a kerületek mint kiskirályok politikai szempotok szerint alakitották ki. Így egyes kerületek ingatlanfejlesztései és gazdálkodása, beruházásai a város egészére nézve sok esetben hátrányos és egy káoszos városképet alakitott ki. Nem voltak tisztázva a feladatmegosztás és hatáskörök egyértelmüen. Sok esetben mindenki sütőgette a maga pecsenyéjét. Budapestre rányomta bélyegét A Demszki féle balliberális(neoliberális) írányvonal, mely nagy aránytalanságot alakitottak ki a belváros és külső kerületek között. Mivel mindenek megvan a maga ideje a főváros életében most jőtt el ezért most kell megtenni azokat a lépéseket ami már rég meg kellett volna. Azzal, hogy ídőben el lett tolva az országos és helyi választás , így a következő választáskor már részben a politikai szembenállások is tompulnak. Ennek alapoz meg a főváros közgyüllésének kétszintüvé tétele részben kiiktattva a pártpolitikai szempontokat. A helyhatóságok mivel más szempotok alapján müködnek és a közvetlen demokrácia legalsó szintje ezáltal jobban tudják képviselni a helyi érdekeit a polgároknak a központi második szinten a főváros egészére is kihatással van. Budapest a mostani szisztémával betagozodik az ország többi helyi strukturájában, vagyis a kerületek, mint városok és a főváros, mint megyei szint központi kordinátor, ahol a megyejogu városok polgármesterei foglalnak helyet akik szintén közvetlenül választanak. Eddig Volt az, hogy Budapestet, mint egy különálló részt kezeltek eltérően az őnkormányzati országos rendszerből kiszakitva. Várhatóan ennek a nyertesei a kerületek és ezáltal a főváros polgárainak az előnyére fog válni. A kettös döntés kiküszöböli a kerületek létszámából eredő külömbséget, mive, mint az EP-ben úgy itt is nem csak szavazat többség hanem a szavazat mögötti lakosok létszáma is számit aminek többségbe kell lennie. Ezzel nem lehet az, hogy a kisebb lakossal rendelkező belvárosi kerületek úgy tudjanak dönteni, hogy Budapest összlakosának több, mint felét ne tudja maga mögött. Ezért a kompromiszumok fogják felváltani és alkuk következtében alakulnak ki a fejlesztések, beruházások és üzemeltetés, közszolgáltattás területén. Ez nagyon előnyös pl a közlekedés, az infrastruktura, szolgáltatás területén. Ráfér a fővárosra egy új szemlélet és friss levegő. .
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!