Budapesten többet kaptunk, mint egy világeseményt
A Nemzetközi Atlétikai Szövetség elnöke, Sebastian Coe elárulta, mivel nyűgözték le a magyarok.
A rendszer a kerületek és a főváros viszonyának problémáját sem oldja meg, cserébe viszont a fővárosi közgyűlést úgy szabja át, hogy a kormánypárti többség minél teljesebb módon érvényesüljön.
„Az új rendszer nem számolja fel a fővárosi önkormányzatot, nem szünteti meg a főpolgármester tisztségét, sőt, meghagyja annak közvetlen választását is. Ez a korábbi modellek alapján nem racionális, hiszen egy társulásos jellegű modellben éppen ezt a pozíciót kellene a elsőként felszámolni. Ehelyett a Fidesz kizárólag az arányos választási rendszert számolja fel, helyébe egy közvetett választási rendszert épít be, a kerületi polgármestereket pedig kapásból a fővárosi közgyűlésbe delegálja.
Miközben a főváros szerkezetén, valamint a főváros és a kerületek feladatmegosztásán érdemben nem változtatnának, a korábban közvetlenül választott közgyűlést egy, a 23 kerületi polgármesterből és egy 9 fős kompenzációs listával kiegészített, 32 fős testület váltja fel. Mindeközben fennmaradna a főpolgármester közvetlen választása.
Hogy miért? A válasz egyszerű, ha Budapest 2014. tavaszi politikai helyzetét vizsgáljuk. Egységes ellenzéki fellépés hiányában a relatív többségi polgármesteri választási rendszerben egyértelműen a Fidesz jelöltje lesz a főpolgármesteri szék várományosa, így a pozíciót annyira gyengítik, amennyire még belefér Tarlósnak.”