A szükségtelen háború

2014. június 30. 07:00

Bár a nagy háborúnak hivatalosan voltak nyertesei is, szükségtelennek kell neveznünk, hiszen a konfliktus végül annak a földrajzi, kulturális, társadalmi entitásnak a tragédiája lett, amit Európának nevezünk.

2014. június 30. 07:00
Szerető Szabolcs
MNO

„Bár a nagy háborúnak hivatalosan voltak nyertesei is, szükségtelennek kell neveznünk, hiszen a konfliktus végül annak a földrajzi, kulturális, társadalmi entitásnak a tragédiája lett, amit Európának nevezünk. Súlyos csapást mért Európa kultúrájára; a Párizs környéki békediktátumok egyenes úton vezettek a második világháborúhoz; a britek és a franciák helyét a világ trónján ekkor kezdte átvenni Amerika; a Monarchia nagyhatalmak által eldöntött felbomlása után pedig térségünk előbb a náci Németország, majd a Szovjetunió érdekszférájává vált. És mára a délszláv álmot 1918-ban beteljesítő Szerbia is elszenvedte a maga Trianonját.

Ha ma például Amerika és Oroszország ukrán játszmájára és Európa jövőjére gondolunk, remélhetjük, hogy a politikusok képesek tanulni a történelemből. És hogy ezúttal akad szószólója a józan megfontolásnak és az emberi jóakaratnak.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
rézangyal
2014. június 30. 22:20
Ha nincs amerikai partraszállá, a Központi Hatalmak megnyerik a háborút.
filoszemita
2014. június 30. 10:57
Szükségszerű volt a háború számukra, liberálisok és főleg filoszemiták számára, ahogy a mostani iraki, afganisztáni háború is szükséges gazdasági értelemben. A németek túl erősek lettek 1914-re, és visszaszorították volna a brit-francia tengelyt a gyarmatok mindegyik fél számára hasznos fejlesztésében. Ha pedig nincs 2VH, a nácik kitelepítettek volna több millió zsidót Palesztinába. Ez megért 50 millió áldozatot. Itt elvekről van szó, liberális elvekről. A számos országban a nácizmus helyébe lépő kommunizmus egy nagyon nemes eszme volt, ráadásul addig elnyomott szemiták, proletárok működtették, úgyhogy megérte legyőzni a hittlerizmust.
napvilág
2014. június 30. 09:09
Abban, hogy az első világháború abban a formában, ahogy lezajlott, teljesen fölösleges, sőt, abszolút káros volt Európára nézve, a történésszakma ritka módon ért egyet. Niall Ferguson, az angolszász nyelvterület legismertebb történésze írta erről az egyik legjobb könyvet: "The Pity of War" címmel. Ebben azt mutatja be óriási tényanyaggal alátámasztva, hogy Anglia számára egyenesen katasztrófálisan szükségtelen volt belépni a háborúba: nyakig eladósodott, megroppantotta világhatalmi helyzetét, aláásta birodalmát. Ráadásul ha nem lép be, a Központi Hatalmak nyernek, Amerika veszteg marad, nincs második világháború, nincs bolsevizmus és nincs nácizmus. A gazdaságilag liberális császári Németország megvalósítja hadicélját: az Atlanti Óceántól Ukrajnáig egységes európai gazdasági övezetet hoz létre német vezetéssel, egységes pénzzel: a német márkával. És mi jött létre száz évvel később, a szörnyű második világháború, a bolsevizmus és a nácizmus dühöngése után? Egységes gazdasági övezet az Atlanti Óceántól Ukrajnáig, német vezetéssel, a német márkán alapuló pénzzel.
mantelman
2014. június 30. 08:07
"a nagy háborúnak hivatalosan voltak nyertesei is," *** mind a kettőnek a karvalytőke, és azok a politikai körök, amelyek most is irányítják a világot, akik megmondják, hogy ki a fasiszta és ki a demokrata
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!