Valahogy közvetíteni kell a választóknak, hogy illegitim rendszerben kényszerítő erejű indok híján demokrata nem hajlandó részt venni.
„Hogyan reagáljon egy ilyen helyzetre az ellenzék, amely illegitimnek tartja a rendszert? Az egyik elméleti lehetőség a teljes bojkott. Ezzel azonban lemond az összes megszerezhető kerületi polgármesteri és képviselői helyről is. Túl nagy árnak tűnik az egyébként is kiherélt hatáskörű fővárosi közgyűlés illegitim volta miatt. A másik lehetőség, hogy úgy tesz, mintha nem lenne itt semmi gond, vagyis azt mondja, hogy az még rosszabb lenne, ha nem indulna egyáltalán és ezzel átadná a helyi önkormányzati pozíciókat a Fidesznek és a Jobbiknak (meg a többieknek, akik még elindulnak). Ezzel azonban azt közvetíti, hogy a Fidesz alkothat bármilyen borzalmas választási rendszert, azon részt vesz az ellenzék. Ez nem jó üzenet.
A megoldás pofonegyszerűnek tűnik. El kell indulni a választásokon, de nem szabad állítani kompenzációs listát, és jelezni kell, hogy az illegitim közgyűlés munkájában a nyertes ellenzéki polgármesterek nem vesznek részt. Az úgyis működésképtelen lesz, viselje azért a felelősséget az, aki ezt kitalálta, meg aki részvételével működteti és legitimálja. Ebben a megoldásban a kerületi választásokon nem marad ki az ellenzék, de egyértelműen üzeni: alkotmányellenes és értelmetlen elven létrejött helyi közhatalom működésében nem hajlandó részt venni.”