„Azt mondta: céljuk, hogy a következő négy évben kormányzóképes erővé váljanak, és képesek legyenek arra, hogy egyedül vagy más demokratikus erővel 2018-tól, vagy ha úgy hozza a sors, akár már korábban is, kormányozzák az országot. Ön komolyan elképzelhetőnek tarja, hogy az Orbán-kormány nem tölti ki ezt a négyéves ciklust?
Abszolút, abszolút! Pokoli sok feszültség van. Városok, települések százain már nincsen szemétszállítás. Hét megyében nincsen kéményseprés. Azt mondják nekem pedagógusok, hogy most már egészen biztosan nem lesz szeptemberre tankönyv az iskolákban, legalábbis nem elegendő. Itt állunk egy száz-százötvenmilliárdos megszorítás előtt, azt valahonnan el kell venni.
Miből gondolja, hogy százötvenmilliárdos megszorítás lesz?
Olvasok. Ezt tanácsolom mindenkinek. A költségvetésért felelős intézet talán egy hete tette közzé a legutolsó elemzését, ebben szerepelnek ezek a számok, és bajban vagyunk, mert hogyha nyáron kell róla dönteni, akkor körülbelül szeptembertől lehet bevezetni. Egy szeptembertől év végéig tartó száz-százötvenmilliárd, az éves kihatásában 300-450 milliárdot jelent, az már cudarul kemény dolog, és nem sok helyről lehet elvenni. Az egészségügyben hónapokat kell várni egy egyszerű laborvizsgálatra, onnan pénzt elvenni nem lehet. Megint maradnak a legérzékenyebb területek, elsősorban az oktatás, ami ezer átokkal már meg van átkozva így is, vagy maradnak a legnehezebb sorban élők, közmunkások, minimálbéren tengődők.
Ön ezt mondja, én meg azt mondom, hogy két hónappal vagyunk egy kétharmados Fidesz-győzelem után.
Önnek igaza van ebben, csak tudja, a politikai siker az nagyon sokszor nem találkozik a történelmi igazsággal. 2006-ban mi sikeresek voltunk politikailag? Igen. De nem volt igazunk. 2010-ben meg szerintem fordított volt a helyzet, annak a politikának, amit mi csináltunk, volt történelmi igazsága a lényeget illetően, csak politikailag nem volt sikeres. Némi kormányzati tapasztalattal és sokévnyi - talán - bölcsességgel a hátam mögött óvnám a győzőket, attól, hogy azt higgyék, a győzelem mindig kitart. Aki egyszer győz, az később veszíteni fog, így van ez demokráciában, így van ez a magyar önkény körülményei között is.”