Tisza, a Monarchia Darth Vadere

2014. június 09. 15:09

Tisza leverte az ellenzéki obstrukciót, kivezettette a parlamentből Károlyi Mihályt, majd párbajt is vívott vele, melyben legyőzte, keresztül vitt megszavazhatatlannak hitt törvényeket és szétveretett munkástüntetéseket.

2014. június 09. 15:09
Csunderlik Péter
Csucsu - REFLUX

Tisza leverte az ellenzéki obstrukciót, kivezettette a parlamentből Károlyi Mihályt, majd párbajt is vívott vele, melyben legyőzte, keresztül vitt megszavazhatatlannak hitt törvényeket és szétveretett munkástüntetéseket - hadd utaljak az 1912. május 23-i »vérvörös csütörtökre« -, és még az »útelágazás« kifejezés sem jelentett neki leküzdhetetlen akadályt. Az általános és titkos választójogban látta a Monarchia Magyarországára és a magyar vezetésre, a tradicionális elitre leselkedő legnagyobb veszélyt. Ady Endre ezért »geszti bolondnak«, »magyarnak, úrnak egyként rongynak«tartotta, Tisza pedig egy magánbeszélgetésen azt mondta, hogy »Ady és a Nyugat levéltetűk a magyar kultúra pálmáján«. Azóta is szereti a magyar eszmetörténet párba állítani Adyt és Tiszát - például Szekfű Gyula is ezt teszi a Három nemzedékben. Mindketten kálvinisták voltak és erősen fatalisták, a Monarchia Magyarországa utolsó másfél évtizedének legkarakteresebb egyéniségei, továbbá egyikük sem szerette az Éjjel-nappal Budapestet.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 67 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kvasztics Fedor
2014. június 10. 10:37
Károlyi bosszúból a vöröskatonáival megölette Tiszát, akinek cipőjét nem köthette meg. Érthető tehát, melyik szobornak van helye a Kossuth téren.
MZ/X
2014. június 10. 09:32
Tisza István a legnagyobb magyar államférfiak egyike! Sajnos nincs sok belőlük, és ő az utolsó a sorban. Az ilyen Csucsu félék, ha Tisza Darth Vader, akkor ők Jar Jar Binksek, de ez is csak erős jóindulattal...
morgenstern
2014. június 10. 09:00
@forsteandretredjemann Egyetértek levezetéseddel a korábbi korokkal kapcsolatban. Különvéleményem annyi, hogy szerintem utoljára 1818-ben dőlt el a dolog, mert akkor még meg lehetett volna fogni az események menetét. Az angolok, franciák fontolgatták jelentősebb csapatok Törökországba küldését, de elvetették, mivel a közvélemény és a parlament a véres világháború után egyszerűen nem tűrte volna el. Ezért helyi, irreguláris erőkre és a görögökre bízták a török nemzeti mozgalom leverését. Magyarországgal sem tehettek volna mást. A magyar hadseregnek, ha erélyes vezetők mindjárt az elején, 1918 októberében erélyesen fellépnek és leszámolnak a lázítókkal ("fehérterror"), nem lett volna nagyobb probléma az ország határait megvédenie a szedett-vedett cseh, román, szerb próbálkozásoktól, kisebb francia, brit különítményektől, mint a törököknek az angolok és franciák által támogatott görög inváziót lekűzdenie. A legkevesebb, amit el lehet mondani, hogy mindenképp meg kellett volna próbálni. A polgárság, a tisztikar előtt intő jelnek ott volt a szemük előtt zajló orosz polgárháború, a bolsevista veszély. Ha úgy tetszik bolsevista módszereket alkalmazva Kun Béláékat és hasonló politikaiakat a börtönök pincéiben tarkónlőni, az összefogdosott lázítókkal, bomlasztókkal együtt. A frontokról rendezetten visszahozott ezredeket az ország határain egyben tartani, brutálisan fellépve az esetleg soraikba férkőző, ott fellépő felbujtókkal.
Box Hill
2014. június 10. 08:36
Az orosz vezérkar 1910. október 3-i (szeptember 20) jegyzőkönyve körvonalazta Konstantinápoly (Isztambul) erőszakos birtokbavételét: Először az Edirne és Ankara felé menő vasúti és távíró vonalakat vágnák el „a keresztény lakosságból származó titkos ügynökök” (Európából macedonok és bolgárok, Anatóliából görögök és örmények). Ezt követően az oroszbarát keresztények magában a városban „felgyújtanák az összes fából épült hidat, majd egész Isztambult” – amelynek a főleg muzulmánok által lakott részei orosz szempontból megfelelően – „összefüggően fából épült házakból állt”. Majd Pera keresztényei fellázadnának az orosz partraszállással koordinált módon. Amint az orosz Fekete-tengeri Flotta biztosította a szorost, ez „a Balkán félsziget törökök általi uralmának a megsemmisítését jelentené.” Forrás: Sean McMeekin: The Russian Origins of the First World War (Az első világháború orosz eredete), Harvard University Press, 2011, 17.old. Az Oroszországba akkreditált francia nagykövet Paléologue már a trónörökös elleni merénylet előtt, 2014 májusa elején helyesnek érezte, hogy kormányát tájékoztassa egy Ausztria-Magyarország elleni orosz támadás tervéről. Arra a felvetésére, mit tenne Oroszország az idős osztrák császár lemondására válaszul, Krivosein orosz miniszter még a kérdés befejezése előtt közbevágott: „Először is birtokba vennénk Galíciát. Szukhomlinov tábornok, a hadügyminiszterünk, a napokban magyarázta el nekem, hogy Galícia birtoklása határaink védelme szempontjából megkerülhetetlen. Azon kívül, hogy ez alapvetően orosz terület.” (22.old.)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!