Állásfoglalás az expó tervezett magyar pavilonjáról

2014. június 02. 16:51

Tiltakozunk az ellen, hogy egy giccsbe hajló építészeti paródia képviselje Magyarországot a nemzetközi színtéren, mert ez ellentétes lenne az ország érdekeivel.

2014. június 02. 16:51
BME Középülettervezési Tanszék
Építészfórum

Állásfoglalás a 2015. évi Milánói Világkiállítás tervezett magyar pavilonjával kapcsolatban

Elismerve, mi több hangoztatva, hogy az építészet közügy, nem pedig az építészek magánügye, elfogadhatónak tartjuk, hogy a világkiállítás nemzeti pavilonjának szellemi programját a felkért kormánybiztos széles körben („A pályázaton bárki részt vehet, képzettség és korhatár megkötése nélkül” - idézet a kiírásból) meghirdetett pályázat útján fogalmazza meg.

Ugyanakkor megtévesztőnek, az építészet kultúrában betöltött státuszával mélységesen ellentétesnek, ezért elfogadhatatlannak tartjuk a
látványötlet pályázat eddig nem ismert és a gyakorlatban nem használt műfaját, mert az azt a hamis látszatot kelti, mintha valóban építészetről lenne szó. Az a paradox helyzet, hogy egy konkrét tervezési program nélkül megfogalmazott pályázatra mégis érkeztek színvonalas építészeti alkotások - ilyennek gondoljuk az első díjas tervet is - nem igazolja az eljárás helyességét.

Az építészet látványképeken keresztül való megítélése szöges ellentétben áll mindazzal, amit az építészetről alkotóként gondolunk és amit az egyetemen tanítunk.

A kormánybiztosi döntés szerint nem a pályázat első díjas terve valósul meg, hanem a második díjas elképzelés. E döntés számos kérdést generál, miközben jogszerűsége alig megkérdőjelezhető, hiszen a pályázók által aláírt
Pályázati nyilatkozat" 4. pontja ezt lehetővé teszi.

Egyetértünk azzal, hogy „... ez kiemelt fontosságú projekt, mind a nemzet belső önképe szempontjából, mind az ország-brand szempontjából, hiszen egy ilyen világkiállításon mindazt kell megmutatnunk, ami vonzó, amire büszkék vagyunk.
(elhangzott a kormánybiztosi sajtótájékoztatón)

Teljes tévedés azonban azt feltételezni, hogy ez a
projekt” a nemzet belső önképével azonosítható lenne, és hogy az vonzó, büszkeségre okot adó lehetőségként volna említhető. Határozott tiltakozásunkat fejezzük ki az ellen, hogy a megvalósításra szánt elképzelést jelen ismert formájában egyáltalán építészeti alkotásként definiálják. Az építészet hivatás és szakma, vannak ismérvei, melyeknek az említett elképzelés nem felel meg. Tiltakozunk az ellen, hogy egy giccsbe hajló építészeti paródia képviselje Magyarországot a nemzetközi színtéren, mert ez ellentétes lenne az ország - mindannyiunk - érdekeivel.

Nem értünk egyet az immár szinte általánossá vált gyakorlattal, amely a középítkezések szükségességéről, tartalmáról és módjáról folytatott egyeztetések helyett felszínesen megfogalmazott kérdésekre alapozva vár megfontolt építészeti válaszokat, majd a szinte törvényszerűen bekövetkező kudarcot az építészek nyakába varrja. Ez az eljárás véleményünk szerint nem felel meg a társadalmi párbeszéd kritériumainak és valójában nem szolgálja a közérdeket.

Balázs Mihály DLA egyetemi tanár, Kossuth-díjas építész
Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja
European Academy of Sciences and Arts tagja
Cságoly Ferenc DLA, DSc. egyetemi tanár, Kossuth díjas építész
Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja
Fejérdy Péter DLA egyetemi adjunktus, Ybl-díjas építész
Karácsony Tamás DLA egyetemi docens, Ybl-díjas építész
Karner Anikó mestertanár, építész
Kemes Balázs egyetemi tanársegéd, építész
Klobusovszki Péter DLA egyetemi adjunktus, építész
Major György DLA egyetemi docens, Ybl-díjas építész
Marosi Bálint DLA egyetemi adjunktus, építész
Radványi György DLA címzetes egyetemi tanár, Ybl-díjas építész
Schrammel Zoltán címzetes egyetemi docens, építész
Sugár Péter DLA egyetemi docens, Ybl-díjas építész
Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja
Szabó Levente DLA egyetemi adjunktus, építész
Vannay Miklós DLA, egyetemi tanársegéd, építész

BME Építészmérnöki Kar, Középülettervezési Tanszék

2014. június 2.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 76 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
belga
2014. június 03. 18:40
Nekem a Kutak Háza (nem azért, mert a zsűri különdíjban részesítette!) kifejezetten tetszik. Az első és második helyezett nem. Természetesen elfogadom, hogy az, hogy kinek mi tetszik az teljesen szubjektív. Nekem pl Makovecz épületek kifejezetten tetszenek -akkor is, ha vsz igaz az, hogy nehezen karban tarthatók, lakóházként nehezen befűthetők -szóval leginkább esztétikai és nem használhatósági értékük van. Ám ez az izé (3 sámándob, ahogy olvasom) olyan messze van Makovecz fantázia épületeitől, mint...mondjuk egy C. Monet festmény egy 14 éves gyerekrajzverseny impresszionista stílusban festett győztes képétől. Vagy messzebb.
BőröndÖdön
2014. június 03. 10:18
Szerintem méltó lenyomata az orbáni-időknek ez a valami..."több tiszteletet..."
ördöngös pepecselés
2014. június 03. 08:52
gondolom nem minden tanszéki dolgozó írta alá de a lista így is elég hosszú, hangzatos címekkel. még mindig kamuállást tartunk el közpénzből az egyetemeken? elképesztő
tango47
2014. június 02. 23:38
Manapság egyre több olyan boltot lát az ember, ahol teljesen felesleges dolgokat árulnak. Végignézve a terveket ezek számomra épp' így teljesen felesleges építmények lennének.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!