História vagy hisztéria?

2014. május 07. 15:27

A szoborállító kormányzat nem látszik mást tenni, csak emlékeztetni, hogy 1944. március 19-én Magyarország elveszítette szuverenitását, így állami szervei döntési szabadságukban és cselekvőképességükben korlátozottakká váltak.

2014. május 07. 15:27
Borókai Gábor
Heti Válasz

„Hogy ebből a kompozícióból hogyan lehet náci emlékműre asszociálni, azt csak azok nem értik, akik nem itt élnek. A kritikusok szerint a szobortervből árad a ravaszság: a magyar kormány a holokauszt felelősségét a birodalmi sasra akarja áttúrni, mintha mindenért csak a németek lennének felelősök. Gábriel meg csak áll ártatlan képpel és imára emelt kézzel.

Csakhogy Magyarországon nincs olyan hivatalos vélemény, amely tagadná vagy akár elmismásolná a holokausztot. Az államfő, a miniszterelnök vagy a diplomáciai kar bármelyik reprezentánsa kétséget sem hagyott afelől, hogy a magyar állam bűnt követett el, amikor 1944-ben nem védte meg megannyi állampolgárát a bevagonírozástól és a haláltáborokba szállítástól. Erre a tragédiára figyelmeztet a budapesti és a hódmezővásárhelyi Holokauszt Múzeum és a Terror Háza is.

A szoborállító kormányzat nem látszik mást tenni, csak emlékeztetni, hogy 1944. március 19-én Magyarország elveszítette szuverenitását, így állami szervei döntési szabadságukban és cselekvőképességükben korlátozottakká váltak. Amitől persze az emberellenes bűncselekményekben részt vevők nem kaphatnak és nem is kaptak felmentést. Ők nem. Nekik osztozniuk kell a megszállók felelősségében.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 117 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kaldijozef
2014. május 13. 11:19
A németek leszámoltak a náci hagyományaikkal, mára már nincs számottevő náci a közéletben, szemben velünk ahol egy millió szavazót tudhatnak maguk mögött. De avatottabb válasz helyettem: A legfrissebb Heti Válaszban jelent meg Jelenits István levele. A piarista szerzetes azért írt, mert nyugtalanította Borókai Gábor főszerkesztő április 17-én közzétett História vagy hisztéria című jegyzete, amelyből számára nem derült ki, mi a mondanivalója az emlékműnek, amelyen az lesz a felirat, hogy „A II. világháború áldozatainak emlékére”. Ez a néhány szó – Jelenits szerint – nagyon sokat markol, hiszen „a II. világháborúnak áldozatai voltak az angolok által lebombázott német városok lakosai is, de a Magyarországon elesett szovjet katonák is, azok a németek is, akik a budai várat védték, aztán megpróbáltak kiszökni onnan, de elfogták és halomra lőtték őket a szovjet katonák". Fotó: MTI / Soós Lajos A szerzetes szerint a felirat nem támasztja alá Borókai-féle vezércikk azon állítását, hogy „a szoborállító kormányzat nem látszik mást tenni, csak emlékeztetni, hogy 1944. március 19-én Magyarország elvesztette a szuverenitását, így állami szervei döntési szabadságukban és cselekvőképességükben korlátozottakká váltak”. Mint írja, ezt egyáltalán nem fejezi ki az, ha a szoborra annyit írnak, hogy „A II. világháború áldozatainak emlékére”. Terveznek talán valami más, hosszabb feliratot is a készülő műre, vagy az ön által ilyen gondosan/pontosan megfogalmazott szándék kifejezését teljesen a szobrászra bízták? Szobrász legyen a talpán, aki néma alakokkal egy ilyen konkrét és bonyolult mondanivalót valóban közérthetően ki tud fejezni!" - írja Jelenits, aki szerint nem egyértelmű Gábriel arkangyal szerepe sem a zsidó és a katolikus hagyományban. „Ha a szoborállítóknak valóban az a mondanivalójuk, amit ön olyan szépen és körültekintően megfogalmazott, akkor ennek a bonyolult mondanivalónak kifejezésére aligha lehet szobrot alkotni. Legföljebb egy nonfiguratív alkotásra rá lehet írni az említett mondatot" - fogalmaz Jelenits, aki írását azzal zárja, hogy „egy nemzet történelmi tudatának formálására nem szobrok, hanem jól megírt tankönyvek valók”. A levél további részletei a legfrissebb Heti Válaszban. Korábban Dávid Katalin művészettörténész, a Magyar Művészeti Akadémia tagja bírálta a Szabadság térre tervezett német megszállási emlékművet. Neki a miniszterelnök azt válaszolta, hogy megítélése szerint "ez a műalkotás erkölcsi szempontból, gesztusrendszerének történelmi tartalmát tekintve pontos és makulátlan”. Orbán Viktor azt írta, hogy amit "mi, magyarok megtehettünk, megtettük. "Bocsánatot kértünk, habár tudjuk, hogy a népirtókkal való kollaborálás bűne megbocsáthatatlan (...) jóvátételt adtunk, holott tudjuk, ami történt jóvátehetetlen. Ugyanakkor olyan felelősséget nem vállalhatunk, amely nem illet bennünket [...] német megszállás nélkül nincs deportálás, nincsenek vagonok, és nincsenek százezerszám elveszett életek sem" - írta Dávid Katalinnak Orbán Viktor.
BőröndÖdön
2014. május 08. 09:40
Gábor,semmi gond, ezért tart téged az állampárt...
Rockpapa
2014. május 08. 08:00
Én úgy tudom hogy a büntetést már megkaptuk kollektívan a holokausztért.Ezreket állítottak biróság elé,köztük tábornokokat,vezető politikusokat,nyilasokat.Bebörtönözték,kivégezték,a legtöbjét.Az ország polgárságát,szellemi elitjét,arisztokráciáját,kiüldözték az országból.Beültek a helyükre,és ővék volt minden 1990-ig,és még talán ma is.ÉS AMI A LEGFONTOSABB,A FŐBÜNTEÉS KÉPPEN ,1945-tö-1989-ig SZOCIALIZMUS VOLT MAGYARORSZÁGON.Mi a fenét akar még a bosszú népe.Nem volt elég?
tabakur
2014. május 07. 22:09
Kedves Gábor! Ez azért nem úgy volt ám,hogy ment az utcán Magyarország és egyszer csak hopp -nem elvesztettem a szuverenitásomat! felkiáltással szembesült,hogy állami szervei döntési szabadságukban és cselekvőképességükben korlátozottá váltak. Mert ha szerinted így volt akkor minden rendben. Csak volt ám egy odavezető út is. Igaz akkor még nem a mocskos brüsszeli bürokraták nyomták az országot hanem saját kormányzatunk egy hős tengerészkapitánnyal az élen kormányozta bele ebbe a helyzetbe az ország hajóját. Tudod ez a szobor pont olyan kétértelmű mint nagy vezetőnk beszédei általában. Éntőlem ott állhat örök időkig engem nem zavar. Már megszoktam,hogy hazudik az egész ország. Miért legyen ez a szobor más?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!