Az európai külpolitika tévelygései

2014. március 17. 08:16

Ha Európa az új ukrán kormány segítségére siet, behatol Oroszország érdekzónájába. Hiába akarja az eseményeket befolyásolni, komoly nyomást gyakorolni nem tud.

2014. március 17. 08:16
Rezsőházy Rudolf
Mos Maiorum

Világosan látni kell, hogyha Európa az új ukrán kormány segítségére siet, behatol Oroszország érdekzónájába. Hiába akarja az eseményeket befolyásolni, komoly nyomást gyakorolni nem tud. A gazdasági szankciók visszafelé sülhetnek el. Ezen túl még hamis illúziókat is ébreszt az ukránokban, és csalódást okoz nekik, ahogy mi is kiábrándultunk 1956-ban a Nyugat távolmaradása miatt.(...)

Az európaiak (és az amerikaiak) a nemzetközi jogra hivatkozva érvelnek Ukrajna határainak sérthetetlensége mellett. Sajnos a nemzetközi jog sokszor csupán az erőviszonyokat tükrözi és az érdekeket fedi. Ukrajna a határait Hruscsovnak köszönheti, aki a Szovjetunión belül rajzolta meg 1954-ben azokat a belső adminisztratív határokat, melyekből államhatárok lettek. A demokrácia szelleméhez a „népek önrendelkezési joga” és a népszavazás (így került vissza Sopron Magyarországhoz) sokkal közelebb áll, mint a mai status quo, mely szerint jelentős kisebbségek vannak az ukrán nacionalizmusnak kiszolgáltatva. Tragédiát jelentene-e ha a kisebbségek lakta terület (az orosz-többségű Krím) leválna Ukrajnáról?

Lebegjen előttünk Bosznia-Hercegovina példája. Jugoszlávia szétesése következtében a nemzetközi diplomácia az Egyesült Államok kezdeményezésére bosnyákokból, horvátokból, szerbekből egy mesterséges életképtelen országot kovácsolt össze (Daytoni egyezmény, 1995) anélkül, hogy a népet megkérdezték volna. Ezzel szemben, Koszovo önálló utat követett. A fölvázolt helyzetben Magyarország szerepe mint az európai külpolitika részese különösképp kényes. Kezét megköti az a tény, hogy Kárpátalján tekintélyes létszámú magyar kisebbség él. 

Ha jól értelmezem a dolgokat, a magyar külpolitika támogatja az olyan ország uniós csatlakozását, melyben jelentős magyar kisebbség él. Így van ez Szerbia esetében. Ez teljesen érthető, hisz ha a törekvés megvalósul, nemzettársainkkal immár ugyanazon az állam fölötti közösségen, az Európai Unión belül élünk. De változtat-e ez a tény sorsukon? Mint a szlovák és a román példa mutatja az EU-hoz való tartozás jelent előnyöket, főleg a mozgásszabadság terén, de a gondokat nem szünteti meg. Szlovákiában és Romániában magyarnak lenni továbbra is hátrányokkal és diszkriminációval jár. Ennek eltűnését csak hosszú távon, a mentalitások megváltozásától lehet remélni.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
djsnoopy
2014. március 17. 15:13
Csak azt nem értem, hogy akkor a realpolitik nevében miért nem maradt Magyarországon 1949-ben....?
Agricola
2014. március 17. 11:05
A kérdés most az, miként tudja a Nyugat és Moszkva úgy kezelni a problémát, hogy az ellentét ne fokozódjon tovább. Ezt a Nyugat valószínűleg úgy fogja kezelni, hogy szép lassan belenyugszik abba, hogy a Krím és talán Ukrajna keleti része de facto Oroszországhoz tartozik. A Krimben a népszavazáson a választók 96,7 %-a ilyen megoldás mellett szavazott. Talán kitalálnak majd egy olyan formulát, hogy ezen a területek lakosságának önrendelkezési jogát tiszteleteben tartva ezek autonóm területekké válnak és ezután az autonóm területek önként és dalolva csatlakoznak majd a Független Államok Közösségéhez!
rumcajsz
2014. március 17. 10:42
Ukrajna egy mesterségesen kreált állam. Mindig is orosz érdekszférába tartozott és Putyin nem fogja hagyni, hogy ez megváltozzon. Trianon után nekünk magyaroknak egy dologgal kell csak foglalkozzunk ezzel kapcsolatban, hogy a kárpátaljai magyarokkal semmi baj ne történjen. Így jelenleg a kormányon lévő ukrán nacionalistáktól jobban kell tartanunk mint az oroszoktól.
Kvasztics Fedor
2014. március 17. 09:50
Az EU szép lassan megérkezett Oroszország határára. Ennek érdekében még az - igaz csak utólag - korrupt diktátornak nevezett Janukoviccsal is megkötötték volna a társulási szerződést. Mégis, mit vártak Moszkvától? Hogy szó nélkül nézi azt, amikor a vasfüggöny már az ő határaikra érkezik? Hogy Moszkva szó nélkül hagyja azt, hogy 8 millió orosz átkerül az ellenérdekelt oldalra? Hogy simán az EU-nak adja ukrajnai érdekeltségeit, a hadiipart, az Antonov repülőgép gyárat, Szevasztopolt? Melyik nagyhatalom maradt volna tétlen ebben a helyzetben? Nem tűnik fel Németország és Olaszország visszafogottsága? Minket a kárpátaljai magyarok helyzetén kívül, semmi más nem kell, hogy érdekeljen ebben az ügyben. Bulgária is elővette hagyományos orosz irányultságú barátságát, nem támogatja a szankciókat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!