Oroszország rohadt nagy és mocsok erős

2014. március 17. 11:37

Vagy éppen ellenkezőleg.

2014. március 17. 11:37

Annyi a dilemma, mint a nyű. Nézzünk kettőt.

Meg tudja-e ijeszteni Vlagyimir Putyint a Nyugat? A válasz: nem.

Képes-e megbillenteni Oroszországot a Nyugat a szankciókkal? A válasz: a fene tudja.

Vlagyimir Vlagyimirovics olyan elszánt, amilyen tán még soha nem volt. Ami most megy, az már nem erőfitogtatás, nem üzengetés, hanem a kommunizmus bukása utáni világrend érvényességének a nyílt megkérdőjelezése.

Putyin tényleg úgy viselkedik, mint aki elégnek képzeli magát arra, hogy visszaállítsa a kétpólusú szisztémát. Háborút nem akar, de a hidegháborút nem bánja.

És különben is provokálták a gaz imperialisták.

Ez az Oroszország már valóban nem az az Oroszország, ami a Szovjetunió széthullása után ott maradt rohadva. A romok jó részét eltakarították, a birodalmi életérzést szárba szökkentették, felfrissítették. Ez az Oroszország erősebb és egészségesebb, mint a SZU volt az utolsó két évtizedében. A SZU beteg volt, a nukleáris potenciálon kívül nem sok mindenre számíthatott. Oroszország nem az Egyesült Államok, még csak nem is Kína, és a putyini államkapitalizmus is teljesített különbül az elmúlt években, mint ma, de ha azt nézzük, honnan jutott el oda, ahol most van - a teljes káosztól az 1998-as megaválságon át -, akár meg is lepődhetünk.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 141 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
farkatlan kutya
2014. március 20. 12:53
Amilyen nagy haver lett most a ruszki hirtelen, nemsokára lesz új, nagyobb szovjet emlékművünk a Szbadság téren.
Box Hill
2014. március 17. 22:04
Aztán még ez is: Before Crimea Was an Ethnic Russian Stronghold, It Was a Potential Jewish Homeland Jews have lived in the area since ancient times, and leaders from Catherine the Great to Stalin encouraged their settlement there By Jeffrey Veidlinger|March 4, 2014, Tablet (Mielőtt a Krím többségi orosz lakosú lett, egy potenciális zsidó haza volt. A zsidók ősidők óta éltek ott, vezetők Nagy Katalintól Sztálinig bátorították letelepedésüket ott.)
Ganaji Bordon
2014. március 17. 20:34
Gazda írásait érdemes olvasni. Azon kevesek közé tartozik, amely írásban gondolatok vannak.
Box Hill
2014. március 17. 18:13
Az orosz imperializmus hagyományokra tekint vissza, vannak, akik azt tartják: ez Oroszország fő hagyománya. „Az orosz történelemben – a legjelesebb történészük, Kljucsevszkíj szavaival – ’belülről van bekódolva a terjeszkedési, a kolonializációs kényszer’.” Gogol lelkesülten írt arról, hogy hazája majd a fél világot uralma alá hajtotta. Dosztojevszkíj pedig Konstantinápoly elfoglalása után vágyakozott. Puskin verssel üdvözölte a lengyelek 1831-es szabadságharcának leverését. Tyucsev még a halálos ágyán is az után érdeklődött, hogyan foglalták el az orosz csapatok a khivai kánátust. de Custine márki, a francia utazó, 1839-ben úgy látta: Az orosz nép ma képtelen bármit is elérni, kivéve a világ elfoglalását. Hasonlóan látta Marx: Az orosz történelem nem más, mint terjeszkedés, amely helyettesíti a belső életképességet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!