Kisebb is lehetne az államadósságunk

2014. február 17. 15:06

Sem az államháztartás, sem a külső adósság mesterséges leszorítására nem célszerű törekedni. Interjú.

2014. február 17. 15:06
Lóránt Károly
Magyar Hírlap

„– A múlt évben egy százalékkal nőtt a magyar gazdaság, idén kettővel nőhet, eközben a kormány 2016-ra négyszázalékos bővülést tervez. Hogyan jöhet ez össze?

– Számos előrejelzést készítettem életemben, és az is megadatott, hogy utólag leellenőrizzem, hogy mekkorát tévedtem. Általában az mondható, hogy ha egyenletesen nő a gazdaság, akkor többé-kevésbé el lehet találni az ütemet, de ha valamilyen oknál fogva tendenciaváltozás volt, vagy például kiéleződtek a külső egyensúlyi problémák, akkor nagyokat lehetett tévedni. Annak idején feljelentettek a pártközpontban, mert az ötödik ötéves terv (1975–80) számaira azt találtam mondani, hogy politikai számok, nem a gazdasági realitásokat, hanem a politikai vezetők elvárásait tükrözik. Azóta eltelt negyven év, de a helyzet e tekintetben nem sokat változott. Ami a mai helyzetet illeti, jelenleg a GDP növekedését az ide betelepült külföldi gépkocsigyártás felfutása határozza meg, és a mezőgazdaság jó, vagy rossz éve. Az ipari termelés belföldi értékesítése már hosszú ideje stagnál, a lakásépítés évek óta csökken. Ez azt jelenti, hogy a belső gazdaság áll, a tartós fellendülésnek nincsenek statisztikailag érzékelhető nyomai. Mivel tudjuk, hogy exportunk nyolcvan százalékát az ide betelepült multinacionális cégek exportja adja, egyértelmű, hogy a gazdasági növekedést ezek exportjának felfutása határozza meg. Ez tavaly öt százalékot tett ki, és a korábbi időszakhoz képest gyorsult. Ha ez a tendencia középtávon megmarad, akkor az ipari termelés mintegy háromszázalékos növekedésével számolhatunk. Mivel a lakossági vásárlás oldaláról nincs elmozdulás, középtávon nem számolnék többel, mint átlagosan kétszázalékos gazdasági növekedéssel, ami esetleg az időszak végére felgyorsulhat, hiszen a tavalyi előzetes adatok szerint a GDP a múlt évben 1,2 százalékkal növekedett.

– Visszatérve az államadósság témakörére: a kormány célja, hogy azt csökkentse. Kell-e mindenáron erőltetnie az állomány mérséklését?

– A válasz, határozott nem. Bár természetesen jó lenne az adósság leépítése, a nemzetközi összehasonlítás azt jelzi, hogy ez csak a lakosság számára elfogadhatatlan megszorításokkal volt lehetséges. A nemzetközi tapasztalatok alapján sem az államháztartás, sem a külső adósság mesterséges leszorítására nem célszerű törekedni. Ami az államháztartás adósságát illeti, más uniós országoknak –  még Németországnak is – nagyobb a mutatója, mint Magyarország esetében. Eddig csak néhány centrumország volt képes leépíteni ilyen jellegű adósságot. A többi volt szocialista országé pedig azért alacsony, mert korábban a hiányt pénzteremtéssel finanszírozták, és nem halmoztak fel államháztartási adósságot. Ami az ország külső adósságát illeti, amely a maga százhúsz százalék körüli értékével nemzetközi összehasonlításban rendkívül magasnak számít, és persze jó lenne csökkenteni, ami azonban a külső egyensúlyt jelző folyó fizetési mérleg alakulásának függvénye. Az utóbbi években a fizetési mérleg örvendetesen javult és az ország külső adóssága kismértékben csökkent. Ha ez a tendencia hosszabb távon fennmarad, akkor lehetőség van a külső adósság lassú leépítésére, de ez több évtizedes folyamat.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 56 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zokni
2014. február 18. 08:09
"Kisebb is lehetne az államadósságunk"- írja, és az indoklás az eredeti cikkben felejtődött. - Túl hirtelen történt a gazdasági rdváltás annak idején. Ez a klasszikus UMO (utólag mindenki okos) esete. Illetve EMHLJD (elvileg minden helyzetben lehetne jobban dönteni)... Egyébként rendben van.
Szajzar1
2014. február 17. 20:42
marko11 "Éppen ideje lenne már a magyar rendszerváltás, ill. az azt megelőző évtizedek tárgyilagos elemzésének." Igazi rendszerváltás kell, nem a tegnapi hazug és tolvaj Orbán fülkeforradalmi "rendszerváltása" Még az első rendszerváltás sem történt meg de a trafik és földmutyis Orbán már a 2.-at is befejezte:) Győzzön a Jobbik
marko11
2014. február 17. 20:36
"Alacsonyabb államadósság akkor lehetett volna, ha a rendszerváltás nem úgy kezdődik, ahogy kezdődött. A rövid idő alatt végrehajtott importliberalizáció, a privatizáció, és különösen a vállalati szektorra rendkívül kedvezőtlen csődtörvény tönkretette a vállalatokat, következésképpen az azoknak hitelező bankokat is. Ezek után a bankok konszolidációja jelentősen növelte az államadósságot." (Lóránt Károly) Én is ezt a részt emelem ki. Ezért is ajánlottam ezt a cikket. Éppen ideje lenne már a magyar rendszerváltás, ill. az azt megelőző évtizedek tárgyilagos elemzésének.
Szajzar1
2014. február 17. 20:31
Kolbásztöltő NB3-as focista
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!