Az eset és a helyzet – 1944–2014

2014. február 19. 14:19

Horthy Miklós sem volt szabad ember, hiába számítható a vészkorszak legnagyobb embermentőjének: nagyon sok emberen csak egy ideig tudott segíteni.

2014. február 19. 14:19
Czakó Gábor
MNO

„Kádár nem volt szabad, Hruscsov és a szovjet meg egy őrült eszme rabja volt haláláig: ez volt az ő léthelyzete. Rákosi is rab volt, még Kádárt is lecsukatta.


Horthy Miklós sem volt szabad ember, hiába számítható a vészkorszak legnagyobb embermentőjének: nagyon sok emberen csak egy ideig tudott segíteni. A német megszállás alatt nem tudta az egész Wehrmachtot meg az SS-t porba verni, mindössze annyira futotta erejéből, hogy szétrúgatta Koszorús ezredessel Baky nyilasait. Ezzel is messze kiemelkedett a kortárs államfők közül. A hálás, vagyis a helyzetet átélt zsidók áldották, és haláláig tisztességgel eltartották Portugáliában.

Akik mai kényelmes, napsütötte tornácukon emberek fölött ítélkeznek, hogy miért nem mentettek meg többet, és azt gondolják, hogy a katonai megszállás nem járt az amúgy is vékonyka nemzeti szabadság teljes elvesztésével, rabok. Rabok bizony, rabok, szegények, mert eltévedtek. Összekeverik a régi eseteket a mai helyzetükkel ahelyett, hogy mentenék a mai mentendőket. És hagynák a holokausztot az antiszemitákra, miként Martin Buber (1878–1965), a múlt század talán legnagyobb zsidó bölcse javasolta.

Talán egyszer elolvassák Buber Én és te című remekművét.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 111 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
rajgy
2014. március 20. 00:26
".......... annyira futotta erejéből, hogy szétrúgatta Koszorús ezredessel Baky nyilasait. Ezzel is messze kiemelkedett a kortárs államfők közül. .............." Nekem az a véleményem, hogy Horthy Miklós a „magyar kiugrást” áldozta fel a budapesti zsidók megmentéséért, hiszen a deportálások megakadályozásáért bevetette július 6-án az addig eldugott esztergomi páncélosezredet. Másként folyt volna le az október 15-i Fegyverszünet bejelentése, ha Koszorús Ferenc páncélosezrede védhette volna a Magyar Rádiót, és nem tudták volna a németek beolvasatni röviddel utána egy ellentétes értelmű proklamációt!
erlauer
2014. február 21. 03:49
Kedves Czakó Gábor, Horthy antiszemitizmusa nem a Vészkorszakkal kezdődött.
botto
2014. február 20. 08:40
Egyes népekben sokkal több a gonosz, ez nyilvánvaló-- nem értek egyet és ebben nem tudsz meggyőzni. Minden népnél vannak gonosz és nem gonosz emberek. Mivel emberek vagyunk, akadnak ilyenek és olyanok. Nem néptől függ. És sehol sincs több vagy kevesebb.... A nácik nem gonoszságból, hanem csak butaságból öltek, ők hittek a fajelméletben, ami akkoriban divat volt. Egyébként amiben hittek, az a jövőben valósággá válhat, és az emberiség javára lesz.-- ehhez pedig inkább hozzá se kezdek :D Annyira eltér az én gondolkodásmódomtól :)
császár
2014. február 19. 21:07
Nem maradhattunk ki a térséget érintő tragédiák sorából. Két világháborúban elpusztult a munkaképes népesség színe java. Őrületes ÁVH-s terror közepette, maradék országunkat a megmaradt emberek heroikus munkával újjáépítették. Túléltük a vészkorszakokat. Örülni kellene a békének és egymást támogatva végre a jólétet kellene teremteni. Minden népcsoportnak voltak sérelmei. Nem irányítottan "emlékezni" hanem felejteni és dolgozni kell! Az én zsidó ismerőseimnek is ez a véleménye.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!