Mi a bajom az orosz atommal?

2014. január 16. 12:32

Hogyan remélhetnénk azt, hogy Magyarország valóban a nyugati országok közösségének autonóm tagjává válhat, ha energiafüggősége hosszú távra Oroszországhoz láncolja?

2014. január 16. 12:32
Hörcher Ferenc
Mos Maiorum

Erre szerintem nem válasz, hogy Európa nálunk nagyobb befolyással bíró országai is üzletelnek Oroszországgal. Mert ha Németország vagy akár csak Lengyelország is ül le tárgyalni az orosz féllel, nyilván más pozícióból tud alkudni, mint a szovjet megszállástól nem is olyan rég megszabadult, és jelenlegi politikai-gazdasági súlya miatt egyszerűen a léptékkülönbség miatt komoly tárgyalópartnernek aligha tekinthető Magyarország.

Ha mégis rászánta magát Orbán Viktor, mégpedig a választások előtt kevesebb mint három hónappal, akkor annak üzenetértéke is van. Ez az üzenet pedig nyilvánvalóan nem lehet ínyére azoknak a jobboldali szavazóknak, akik komolyan gondolják, hogy Magyarország a nyugati világhoz, és nem a keleti blokkhoz tartozik. Nekik üzeni ily módon a miniszterelnök, hogy bizony e tekintetben ne legyünk olyan biztosak: a keleti nyitásba még a putyini Oroszországgal való hosszú távú elköteleződés is belefér. Amikor a magyar miniszterelnök a választási kampányban Putyin oldalán tűnik fel a képernyőnkön, akkor az olyasmit sugall, hogy nincs ellenére, ha Putyinhoz kötik az ő imidzsét is. (...)

S még egy eleme van a történetnek. Hogy egy ilyen léptékű, hosszú távú elköteleződést jelentő döntés esetében bizony fájón hiányzik az előzetes, nyílt, parlamenti, a széles nyilvánosságot érintő és a szakmai vita. Hiszen lehetnek olyan szempontjai a kormánynak, amelyek a fenti aggodalmaknál fontosabbak. Ám ezeket már csak utólag fogjuk hallani, s így az az élményünk, hogy demokratikus vitát követő, közös döntés eredménye a megállapodás, elvész.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 148 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
=nessuno=
2014. január 16. 22:06
Sajnos értékválság van. Legtöbb hozzászóló számára a nyugati világ által képviselt értékek (szabadság, demokrácia, pluralizmus, humanizmus) nem jelentenek semmit. Az Orosz Birodalom nem tekint bennünket (egyenrangú) partnernek, keresi a rést a pajzson (EU, NATO). Gyógyíthatatlan kisebbrendűségi komplexusban szenvednek a magyarok, köpködünk a nyugatra, ahelyett hogy betartanánk pár alapvető szabályt.
S0ma
2014. január 16. 21:48
"Ez az üzenet pedig nyilvánvalóan nem lehet ínyére azoknak a jobboldali szavazóknak, akik komolyan gondolják, hogy Magyarország a nyugati világhoz, és nem a keleti blokkhoz tartozik." --- Sajnos a valóság az, hogy az energia nagy része ma is keletről jön. Még a nyugati világba is! Azonkívül: Ki tudja, mi lesz 20-30 év múlva? Kerül-e bármelyik keleti-nyugati állam abba a helyzetbe, hogy "valahol" nyomást akarnak rá gyakorolni és elzárják a "csapokat" ? Az egy dolog, kedves HHF, hogy most a liberális oldalon az a sikk, hogy nem arról beszélnek, amiről szó van. Nincs a Földön olyan ember, akinek az "atom" akár fűtőszálban, akár bombában tetszene. Olyan ember sincs, aki -ha volna más energiaforrás - , akkor atomerőműben gondolkodna. Véleményem szerint akkor érdemes a témát feszegetni, ha valaki képes előállni egy megvalósítható alternatívával. A projekt mögött álló pénzügyi megoldásokat pedig még sehol sem olvastam. A vita meg meg vagy eredményes, vagy eredménytelen, de semmiképpen sem demokratikus, vagy nem demokratikus. Úgy őszintén: Az "demokratikus döntés" lenne, ha Gyurcsány, Bajnai és Mesterházy döntene? Ezt a témát szakmailag és nem politikailag kell tálalni a társadalom felé, manapság már nem ott tartanak az emberek, mint ezelőtt tizenkét évvel ezelőtt.
locsaba
2014. január 16. 21:10
szerencsétlen
ottapont
2014. január 16. 17:37
egyszerűen a léptékkülönbség miatt komoly tárgyalópartnernek aligha tekinthető Magyarország Ez az értékkülönbség akkor is fennállna ha történetesen az amerikaiakkal tárgyalna Magyarország. Vagy bármely olyan országgal amely egy ilyen projekt kivitelezésére képes. Szóval ez érvnek igencsak gyenge.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!