A 4-es metró és egyebek

2014. január 24. 07:20

Az orosz–magyar gazdasági kapcsolatrendszer a lakájszemléletű komprádormentalitás áldozata lett, és ez nagyon sokba került.

2014. január 24. 07:20
Boros Imre
Magyar Hírlap

„Ha áttekintjük a rendszerváltás utáni magyar–orosz gazdasági kapcsolatokat, kudarcok sorozatát látjuk. Önként, talán még dalolva is adtuk fel hazai gazdaságunk termékeinek széles elhelyezési piacait, miközben az onnan jövő import nem csökkent, sőt nőtt. Ez agyonterhelte a fizetési mérleget. A számunkra nagyon kedvező induló fizetésimérleg-pozíciót (a felhalmozott, dollárra váltott követelésünket) gyakorlatilag kihajítottuk az ablakon. Tekintve, hogy a gazdasági-pénzügyi elit hazánkban a rendszerváltás után lényegében intakt maradt, mindazok, akik 1985–90 között még gőzerővel fokozták a szállításokat a Szovjetunióba, hogy ott szaporítsák érdemeiket, a rendszerváltás után hátra arcot csináltak, csapot-papot és főként a nemzeti érdeket hátrahagyva igyekeztek a Nyugatnak megfelelni, ott érdemeket szerezni. Az orosz–magyar gazdasági kapcsolatrendszer a lakájszemléletű komprádormentalitás áldozata lett, és ez nagyon sokba került. A dühödt támadás a paksi üzlet ellen éppen annak szól részükről, ami miatt a 4-es metró ügyében viszont hallgatnak. Ott sikerült az új gazdikkal üzletelni, itt meg erre semmi esély. Az, hogy áram- és finanszírozásügyben mi a nemzeti érdek (olcsó áram, olcsó hitel), az őket hidegen hagyja. 

A választásokig meg nem remélhetjük, hogy elkanyarodnak Paksról, és ismét a focit szakértik.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gandras
2014. január 24. 10:09
Istenem, még egy gerinctelen, komcsiból lett nagymagyar keresztény talál vissza az oroszok seggébe. Csak közben eltanulta egy másik idióta szavajárását is...
trespass
2014. január 24. 08:54
Itten hazugság esete forog fent, szerintem. Az orosz piacról való kivonulásnak semmi köze nem volt a nyugathoz. Két dolog miatt történt: 1. Az oroszok csórók voltak éppen (még majdnem minden állami volt), adósságuk volt felénk és a magyar cégek nem voltak hajlandóak hozomra, vagy üveggyöngyért szállítani. 2. Azon kevés orosz vásárló akinek volt pénze, nem volt hajlandó szar minőséget vásárolni tovább tőlünk, mi meg nem akartunk/voltunk képesek jobbat szállítani.
balbako_
2014. január 24. 08:13
A lényeg lemaradt íme:" Ki hiszi el, hogy egy újabb orosz létesítmény majd a legdrágább áramot adja, ahogy ezt a szakmán kívüli szakértők (filozófusok, riporterek, médiacelebek stb.) csapatostul megszakértették? Óriási bajuk támadt azzal is, hogy az oroszok meg is finanszírozzák – harmincéves futamidővel – az üzletet, miközben a haszonból a mű fele annyi idő alatt megtérül. Harmincéves pénzt nekünk még soha nem ajánlott senki, de még húszéveset sem. Jelenleg még a tíz év is csak csurran-cseppen. Ezt is tudhatják a „szakértők széles tömegei”. Ajánlom nekik a következő nagyon primitív aritmetikai műveletet. 2014 elején az Egyesült Államok harminc évre 3,92 százalékos hozammal kapja a pénzt. Pillanatnyilag a magyar rövid (ötéves) kockázati felár 234 bázispont, azaz 2,34 százalék pluszt kell fizetnünk felárként. Harminc évre meg nem is jegyeznek minket. A két szám együtt 6,26 százalékot ad ki, amit ajánlok minden „szuperdemokratikus” szakértő igen szíves figyelmébe, hogy tudják végre, miről is beszélnek. Olyan apróságokról meg ne is beszéljünk, hogy már generációk nőttek fel a paksi tapasztalaton és technológián, többen közülük már az építésen is szorgoskodtak, nekik is könnyebb lesz a dolguk, ha az oroszok építenek.
6qwasyx
2014. január 24. 08:05
Ha ma 12 Ft az egységnyi áram, az új erőmű felépülése után meg 36 Ft, az mitől olcsó? Megint lesz rezsiharc?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!