Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Tetszik, nem tetszik – fontos közgazdasági alaptétel, hogy a piac akkor fog teljesen mellettünk állni, ha a hitelminősítők is.
„Magyarország számára azért is kulcsfontosságú kérdés, hogy mielőbb kijöjjünk a bóvliból, mert kritikus szinten van a külföldi kitettség. Egészen pontosan a külföldiek részesedése az államadósság finanszírozásában még mindig 65 százalék körül alakul: a forintban és devizában denominált hazai befektetési eszközök alakulása, ezáltal pedig Magyarország pénzügye attól függ, mit is akarnak a külföldi befektetők. Szép-szép, hogy egyre több magyar háztartás vásárol állampapírt, de a kitettség mérséklése továbbra is létfontosságú.
A feladat pedig adott: a hitelminősítőket nem felszólítani kell a felminősítésre, hanem meg kell győzni őket annak megalapozottságáról. Ezt a honi pénzügyi vezetés – a kormány és a jegybank szakértői, akár a legfelsőbb szinten lévők is – elősegíthetné konzultációkkal, háttérbeszélgetésekkel, amelyek arra irányulnának, hogy a hitelminősítők részletesebb információkat, átfogóbb képet kapjanak a gazdaságpolitikai döntésekről, azok hátteréről, a rövid, közép- és hosszú távra szóló koncepciókról, és így jobban meg tudnák ítélni azok hatásait.
Egyébiránt ha rövid távon fuccsot is mondott nekünk a Fitch, pozitív előjelű vélekedést is megfogalmazott, amely mentén elmozdulhat, vagyis javulhat a magyar besorolás.”