Hont András az ATV-ben: Ne tagadjuk már el, hogy a 2022-t megelőző tíz évben mérhető reálbér-növekedés volt (VIDEÓ)
Megzavart egy-két fejtegetést a statisztika az ATV péntek esti műsorában.
A magyarországi gazdaságpolitika egészének hitelessége, az elmúlt több mint három esztendő áldozatainak értelme kérdőjeleződne meg, amennyiben bárki is a könnyebb utat választaná.
„Miközben az elmúlt évek költségvetései – a világgazdasági válság és a magyarországi recesszió miatt – a kényszerhelyzetre adott válaszok voltak, a 2014-es büdzsé, amelynek fő számai elméletileg már véglegesek, viszonylag kedvező gazdasági klímában »fogant«. A nagy jegybankok, hogy végre búcsút intsünk a globális krachnak, öntik a pénzt a piacokra, így a világgazdaság helyzete is javul, a magyar gazdaság pedig kimászott a gödörből. Remény van arra, hogy a 2013-as, várhatóan egyszázalékos bővülés jövőre megkétszereződik, és még 2015-ben is kitart legalább ez a lendület. Mellesleg ezt már az Európai Bizottság szakértői jósolják.
Akárhogyan is, makrogazdasági oldalról nézve a büdzsé jobban fog teljesíteni, mint az idén: a kormány költségvetési javaslata két százalék körüli növekedéssel, GDP-arányosan 2,9 százalékos államháztartási hiánnyal és 2,4 százalékos inflációval számol. A kabinet várakozásai szerint a háztartások fogyasztása és a reálbérek is nőnek, eközben pedig csökken az államadósság. Persze az, hogy a jövő évi költségvetés szépségdíjas alkotás lesz-e – és ezt folyamatosan számon is lehet kérni a kormánytól –, akkor derül ki, amikor hozzá kell majd nyúlni, vagy sem! Rásegít a magyar költségvetési pozícióra az is, hogy az államháztartást javuló pénzügyi kondíciók mellett lehet finanszírozni, a három százalék közelébe esett jegybanki alapkamat pedig ugyancsak mérsékli a központi kiadásokat. Igaz, a tetemes államadósság kamatkiadásai továbbra is az egekben vannak.”