„Hülyének néznek?”

2013. október 22. 12:12

Én régebben konzervatív liberálisnak hittem magam. Egy konzervatív sosem lehet híve az államosításnak. Interjú.

2013. október 22. 12:12
Vekerdy Tamás
hvg.hu

hvg.hu: Az új könyvében Pető András módszerét dicséri, és leírja: azért, hogy ne szüntessék meg a sarlatánnak gondolt gyógyítási metódust, Pető munkásmozgalmi dalokat énekeltetett a gyerekekkel, amikor érkezett az ellenőrzés. Most újra a kormányzattól függ a Pető-intézet működése, lehet jó vége az államosításnak?

Vekerdy Tamás: Én régebben konzervatív liberálisnak hittem magam. Egy konzervatív sosem lehet híve az államosításnak. Ez gleichschaltolja – Hitleri jelzővel - az individuumokat. Olyan öreg vagyok, hogy még emlékszem a Rákosi-féle államosításokra. Ungváry Krisztiánnak a Horthy rendszer mérlege című könyvében viszont az is elolvasható, hogy már a harmincas években a szélsőjobboldal mániája volt, hogy mindent állomosítani és centralizálni kell. A történelemből pedig tudjuk, hogy mindig mindenki ezt akarja, amikor egyeduralomra tör egy államban. Ez először nagyon eredményesnek tűnik, majd ezek az országok tönkremennek. Nem véletlenül állnak jól a demokráciák a világban: a kollektivizáló erős hatalmak, mint Hitler és Sztálin államai összeomlanak, és a folyton problémákkal, válsággal küzdő, demokratikus országok nyernek. Egy magyar-amerikai közös értékkutatás pedig kimutatta jó néhány évvel ezelőtt, hogy az individualista társadalmakban jönnek létre hatékony közösségek. Ezeket többé-kevésbé érett személyek alkotják, szabad választás alapján, míg a kollektivista társadalmak kényszerközösségeket, álközösségeket teremtenek, amelyekre leginkább a képmutatás jellemző, illetve a „kaparj, kurta neked is jut” hozzáállás. Akár szocialista, akár kereszténydemokrata címszóval látják is el ezeket a rendszereket, a lényeg ugyanaz. Nincs irányított művészet, nincs irányított tudomány, ezért, ha elveszik ezeknek az intézményeknek a szabadságát, akkor egy idő után elsorvadnak. Nem tudok egyet érteni a Pető-intézet államosításával.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 128 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
MacElek
2013. október 23. 00:00
"az individualista társadalmakban jönnek létre hatékony közösségek" Amennyiben az a közösség még a maga ura, nem pedig a külföldi tőke és érdekek tulajdona. Egy kiszolgáltatott közösség soha nem tud kibontakozni. Csak ha előbb a kezébe veszi azt, ami az övé.
MacElek
2013. október 22. 23:51
"a szélsőjobboldal mániája volt, hogy mindent állomosítani és centralizálni kell" Azért kérem szépen, mert azok szocialisták voltak. Ez egy képzavar, hogy a szocialisták hogyan lehetnek jobboldaliak. A nemzeti (nacionalista) szocializmus tudniillik a szocializmus egy ága, mely ugyanúgy a munkásparaszt hatalomban hisz, mint az internacionalista társaik. Csak a megvalósítás módjában van köztük a különbség.
venin
2013. október 22. 21:01
Nem néznek hűlyének,mert idióta vagy!!
puszika
2013. október 22. 19:50
Vekerdy Úr! Ezt nem kellett volna!! Tudja Ön mi a cél? Ha nem tudja ne nyilatkozzon! Vagy csak szájmenése volt,mert megkérdezte a hvg?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!