Amerikai osztódó államok

2013. október 05. 13:06

Az amerikai szövetségi állam és a tagállamok közötti növekedő feszültség újabb állomásaként két új állam is létrejönne az Egyesült Államokon belül.

2013. október 05. 13:06
Földi Bence
Mandiner

Az amerikai szövetségi állam és a tagállamok közötti növekedő feszültség újabb állomásaként két új állam is létrejönne az Egyesült Államokon belül. Az egyik Colorado államban – Észak-Colorado néven. Néhány dél-oregoni és észak-kaliforniai agrármegye is kiszakadna jelenlegi államából és létrehozná az Egyesült Államok 51. tagállamát, amelyet Thomas Jeffersonról neveznének el. A képzeletbeli Jefferson állam közepén fekvő republikánus többségű Siskiyou megyében egyenesen odáig elmentek, hogy az önkormányzati testület 4:1 arányban megszavazta: ki kell válni a demokraták által irányított Észak-Kaliforniából. Sőt, a napokban már a második észak-kaliforniai megye, Modoc vezetői is így szavaztak – 4-0 arányban. A két megyének egyébként együtt mintegy ötvenezer lakosa van.

A térség szeparatista törekvései nem a föld alól felbukkanó agitátorok tevékenységének eredményei: többször is nagy felháborodást keltett, hogy a dél-oregoni (Salem) és az észak-kaliforniai székhelyek (Sacramento) mindenfélét összeígérgettek a helyi mezőgazdaságból élő lakosságnak, de ezek túlnyomó többségét nem teljesítették. Éppen ezt szimbolizálja a Jefferson Államnak elképzelt két X is: a hegyi határon élők kétszeres „átejtettségét” a salemi és sacramentói elit által. Az x-ek egyébként arany mezőben szerepelnek, ez pedig a térség aranykészleteire utalnak.

A zászló maga a szeparatista mozgalom eddigi legemlékezetesebb évéhez, 1941-hez kötődik. Ekkor, november 17-én gyűlt össze Yrekában (vagy Eurekában – amely azért érdekes, mert az ausztrál függetlenedés egyik emblematikus eseménye is egy Eureka nevű helyen zajlott) öt hegyvidéki megye képviselője. Eredeti tervük az volt, hogy szövetséget kössenek, amellyel híd- és útjavításra költhető szövetségi segélyért folyamodhatnak. A tanácskozás révén viszont odáig jutottak, hogy megszavaztak száz dollárt egy kutatásra, amely a Kaliforniától való elszakadás és az akkor még 49. amerikai állam megalapításának lehetőségeit vizsgálná. Ezt követően egy helyi újság szavaztatta meg olvasóit, hogy mi legyen az új állam neve (felmerült a Klamath, Shasta és a Bonanza név is), itt nyert Thomas Jefferson. Az ezt követő napokban Yrekát ideiglenes fővárosnak kiáltották ki, ahol megalapították Jefferson Állam Polgárainak Bizottságát. Ez fogalmazta meg Jefferson Állam Függetlenségi Nyilatkozatát, amellyel – 1941. november 27-én – Jefferson Állam kiszakadt Kaliforniából és Oregonból. A nyilatkozatot pedig mindenki megkapta, aki a blokád alá vont a 99-es úton haladt.

Ebben az időben az Egyesült Államok újságjaiban (főleg a nyugati parton) nagyjából egy szinten szerepelt Jefferson Állam függetlenedése és Németország európai cselekedetei a világháborúban. December negyedikén megválasztották a John L. Childs bírót az állam első kormányzójának, ám „pünkösdi királysága” pár nappal később véget ért Pearl Harbor bombázása miatt: a függetlenségért harcoló polgárok ismét dolgozni kezdtek a háborús erőfeszítések miatt. De mint láthatjuk, a szeparatista szellem máig nem tűnt el a térség lakóinak gondolatvilágából.

De nem csak az Oregon–Kalifornia-határvidéken élő hegyvidéki emberekre jellemző a függetlenségi vágy, hanem a Colorado állam észak-keleti részén fekvő nyolc agrármegyében is komoly szeparatista mozgalom működik. Az itt élőknek szintén elege van a demokrata székhely, Denver politikájából, ahogy a liberálisok számára fontos ügyekből – a fegyvertartás korlátozása, megújuló energiaforrások használatának megkétszerezése – is. Úgy vélik, hogy ezen ügyekben az állami kormányzat hadjáratot folytat a vidéki Colorado ellen.

Az elégedetlenkedő agrármegyék egészen a függetlenségig elmennének: augusztus végén eldőlt, népszavazást tartanak novemberben arról, hogy az érintett megyék lakói kívánnak-e egy új, Észak-Colorado nevű államban élni.

Ám akármennyire is szeretnék létrehozni Jefferson és Észak-Colorado államot, jelen állás szerint úgy tűnik, hogy a szeparatista mozgalmárok törekvése elérhetetlen. Egy államból való kiszakadáshoz ugyanis a jelenlegi amerikai törvények szerint egyrészt az állami törvényhozás jóváhagyása szükséges – a főleg republikánus megyék kiszakadását a demokrata többségű állami kongresszusok jó eséllyel elutasítanák. De ez még mindig nem elegendő: egy új állam létrehozását a szövetségi kormányzatnál kellene kérvényezni, a kongresszus és a szenátus jóváhagyása is szükséges – de az elnöké nem.

Ráadásul az elmúlt évtizedek példái – Kalifornia, New York, Kansas és Washington államokban – sem kecsegtetnek sikerrel. Eddig egyébként is mindösszesen két államnak sikerült elszakadnia egy másik államtól: 1820-ban Maine-nek Massachusetts-től, a polgárháborúban pedig Nyugat-Virginiának Virginiától.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
egysegelem
2013. október 05. 18:15
Erdemes amugy megjegyezni, hogy az elnoknek ilyen kerdesbe nincs beleszolasa, sem jovahagyasi joga, ez teljes egeszeben a kongresszus hataskore.
egysegelem
2013. október 05. 18:13
Micsoda ostoba tudatlan hozzaszolasok, az ember esze megall.
kjkj945
2013. október 05. 17:48
Mikor ér ilyen helyzethez a USE??? Ja az még meg se alakult???
Akitlosz
2013. október 05. 17:12
Az, hogy az Amerikai Egyesült Államokon BELÜL hány állam van nem túl lényeges. Igazából Mainre és Nyugat Virginiára sincsen külön szükség, sőt Dakotából sem kellene kettő. Az Észak-Colorado sem valami fantáziadús név és ugyanúgy mint Nyugat Virginia a kiszakadás megalapozatlanságára utal. Az Amerikai Egyesült Államokból pedig nem lehet kiszakadni ezt az észak vs. dél háborúja is megmutatta. Aki ki akarna válni az kapna a fejére. Nem hagynák harc nélkül soha, hogy Hawaii, Texas, Vermont, Alaszka, vagy a sziú indiánok Lakota köztársasága kiváljon az Egyesült Államokból. Ha már új államot akarnak, akkor Puerto Ricót lenne célszerű állami rangra emelni. Mert most az csak úgy van az Amerikai Egyesült Államokon belül nem államként.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!