Bethlen Gábor fejedelemmé választásának négyszázadik évfordulójáról mintha megfeledkezett volna az anyaországi politikai elit. De nem is baj, így nem tudta egyik ideológia sem bemocskolni a nevét.
Manapság a közélet történelmi vitái között előkelő helyen szerepel – a kormány tevékenységének „jóvoltából” – a Bethlen István személyéről és tevékenységéről szóló diskurzus. Bal- és jobboldali, liberális és konzervatív történészek vitatkoznak arról, hogy a harmincas évek konszolidációs politikájának atyja – aki ugyanakkor sosem rettent meg a tisztességtelen politikai haszonszerzéstől sem – vajon államférfi-e, vagy sem. Érdemes-e szobrot állítani neki, vagy sem?
Holott a család egyik korábbi neves tagja talán kevésbé megosztó alakja a magyar politikatörténetnek, ráadásul annak a Közép-Európa valaha élt egyik legsikeresebb reálpolitikusa volt. Igen, 2013. október 23-a annak a négyszázadik évfordulója, hogy – egy gátlástalan politikai haszonszerzés révén – Bethlen Gábort erdélyi fejedelemmé választották Kolozsvárott.
Méghozzá nem is akármilyen módon: török seregek támogatásával. Korábbi török emigrációi alatt jól megtanult törökül, aminek nagy hasznát vette, amikor Báthori Gábor hatalmát kellett megdönteni. A Portával való egyezkedés arról szólt, hogy ha támogatják fejedelemmé választását, akkor (vissza)adja Lippa és Jenő partiumi végvárakat a töröknek. Ezért egyébként Báthori vérdíjat tűzött ki a Bethlen fejére, az erdélyi országgyűlés pedig fej- és jószágvesztésre ítélte. Ám a Porta támogatása nem maradt el: pénzt és hadsereget kapott Bethlen, amellyel szépen el is vonult Kolozsvárig – eközben Báthori Váradig futott. A kincses városban pedig az erdélyi országgyűlés – amely nem sokkal korábban még fejét vette volna – a török seregektől megszeppenve szó nélkül választotta fejedelemmé Bethlen Gábort – akit emiatt sokan Mohamedán Gáborként emlegettek.
No de nem akarok mini történelem-órát tartani, csupán megválasztásának történetével is szemléltetni, hogy személye nem makulátlan. Tevékenységéről bárki többet olvashat például Romsics Ignác Bethlen Gábor élete című tanulmányában[1], Keisz Ágoston Négyszáz éve kezdődött Erdély aranykora című cikkében, vagy akár néhány történelemkönyvben. Ugyanakkor kétségtelen, hogy nevéhez fűződik Erdélyország felvirágoztatása – a bethleni konszolidáció ugyanis nemcsak István, hanem Gábor esetében is helytálló kifejezés. „Messze maradtak Mátyás csúcsai / De Erdély épült az álarc alatt / S a magyar mérleg egyensúlya lőn / Világ-súlyok vak zuhanása közt” –írta Bethlen halálának háromszázadik évfordulóján Reményik Sándor. Bethlen Gábor fejedelem rendbe szedte Erdély gazdaságát, s tökéletes kül- és belpolitikai helyzetfelismerő képessége révén többségében az országa számára előnyös döntéseket tudott hozni. Így válhatott uralkodása végére – a református fejedelmet 49 éves korában érte a halál, mindössze 16 évet ülhetett a trónon – Erdély Európa egyik legfontosabb hatalmi központjává, a béke szigetévé és a vallásszabadság keleti bástyájává. A kálvini reformáció híveként élete utolsó pillanataiban a fáma szerint két sort vetett papírra: „Ha Isten velünk, kicsoda ellenünk? Senki nincsen, bizonyára nincsen”.