Az elmúlt tíz év

2013. szeptember 04. 08:54

Elakadt a magyar felzárkózás, tudniillik tíz év alatt jottányit sem fejlődtünk.

2013. szeptember 04. 08:54
Szajlai Csaba
Magyar Hírlap

„Közben a gazdaság duális szerkezete tovább erősödött: az egyik szegmensben versenyképes, zömében nemzetközi cégek, a másikban hazai tulajdonban lévő és zömmel versenyképtelen cégek tevékenykednek. Bár előbbiek korábbi profitját jelenleg különadóval bünteti a kormány, az utóbbiak hiába kapnak olcsó hitelt, csak a versenyképességüket konzerválják anélkül, hogy érdemben növelnék a munkahelyek számát. Azt kellene elérni, hogy a magyar cégek hozzáadott értéket adjanak az exporttermékekhez, amelyeket a multik állítanak elő. A probléma nem új: régóta vergődünk ebben a csapdában, és néhány évig aligha sikerül kitörni belőle. Állami vagyon pedig alig van: az államadósság nyolcvanszázalékos, de ezt már nem lehet »értékesítéssel« kinőni, hiszen a privatizációval az ország felélte annak túlnyomó részét.

Nem pusztán papírra vetett növekedési tervre lenne szükség, hanem kitörési pontokra is, hiszen a háromszázalékos GDP-növekedés nagyjából az a szint, amelyen már érezhető is a javulás. A járműipar további fejlesztése mellett például a mezőgazdaságban termelési láncokat kell létrehozni, amelyek az alapanyagból készterméket hoznak létre. Jó példa erre Ausztria vagy éppen Dánia: az alapanyag-termelésbe sok kis gazdaság kapcsolódhat be, munkát adva a vidéki népességnek. Szemben a mai helyzettel: momentán a nagybirtokokon kukoricát és búzát termelnek modern technológiával néhányan, és ez az alapanyag hagyja el exportként az országot. A másik két kitörési pont lehet a helyi zölderőművekben előállított megújuló energia, illetve a technikai-technológiai réseket kihasználó kutatás-fejlesztés.

Ha minden marad a régiben, akkor továbbra is a külső környezetre – elsősorban az európai konjunktúrára – számíthatunk, és hiába próbálunk friss forrásokat találni más térségekben (Kína, India és Közel-Kelet), Magyarországot kicsi pontnak, legfeljebb közvetítőnek tekintik globális ügyekben. Persze ennél is beszédesebb a kereskedelmi statisztika: ázsiai kivitelünk húsz százalékkal esett vissza, míg az EU-ba áramló export aránya tovább nőtt. Mindenesetre a jelenlegi szerény gazdasági növekedéssel az a legfőbb gond, hogy nem tud egyszerre pozitív gazdasági növekedést és stabilitást adni. A gond, hogy azért nem lehet ezt a két célt biztosítani, mert a magyar gazdaság szerkezetét alaposan át kellene alakítani. Valószínűleg másként kellene a meglévő forrásokat elosztani, kézzelfogható – hazai és uniós – programokat szükséges indítani, és a rossz szerkezetű támogatások rendszerét kellene átalakítani.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
csuka
2013. szeptember 04. 12:08
"Korunk nagy hazugságai: A jóléti Magyarország ígérete A külföldi pénzügyi köröktől való függés következtében a társadalom "vezető" ereje, egy maximálisan alkalmazkodott - sokszor az előző rendszerben is vezető szerepet játszott - kollaboráns politikai elit, amely erősen összefonódott a sokszor kétes ügyletekből kinövő módosabb vállalkozó rétegekkel.Ez az erősen archaikus jegyeket hordozó feudál-szocialista maffia talán a legerősebb érdekérvényesítő csoport napjainkban, mely igen erős befolyást gyakorol valamennyi politikai pártra, és civil mozgalomra. ... AZ UTÓBBI 23 ÉV EREDMÉNYEI ÖNMAGUKÉRT BESZÉLNEK! SEMMIVEL SEM LEHET MENTEGETNI AZT A RENDSZERT, AMELYIK MÉG A KIINDULÁSI PONT, A 80-ES ÉVEK VÉGÉNEK EREDMÉNYEITŐL IS ELMARAD - AZ ÚN. INFORMÁCIÓS ÉS TECHNOLÓGIAI FORRADALOM VILÁGÁBAN. - Azt a rendszert, amelyik 400 ezer létminimum alatt élőből 23 év alatt 4 milliót csinált! - Azt a rendszert, amelyben 400 ezer felnőtt és 270 ezer gyermek éhezik a XXI. században! - Azt a rendszert, melyben legalább 250 ezer magyar gyertyafény mellett tölti az estéit. (csak azért nem több, mert a "talpraesettebbje" lopja az áramot) - Azt a rendszert, amely a külföldi pénztőkének engedve több tízezer családot rakott ki az otthonából - Azt a rendszert, ahol (főleg a keleti részeken) százezrek rettegnek a kritikán aluli közbiztonság miatt. - Azt a rendszert, amely 800 ezerrel csökkentette a lakosság létszámát - Azt a rendszert, amely bevezette, és eltűri a magyarok számára szégyenletes és megalázó gender-ideológiát. - Azt a rendszert, amely a külföldiek kezére juttatta a magyar termelési kapacitások és természeti erőforrások többségét. Az ország gyakorlatilag alárendelt rabszolgamunkát végez a nyugatnak, ezt most már senki sem tagadhatja. Ha nem akarnak ilyen csúnyán fogalmazni a demokráciát védelmező talpig úriemberek, akkor azt szokták mondani, hogy az általunk végzett munkák hozzáadott értéke csekély, és ezt növelni kellene. Oh bizony. De azt már nem teszik hozzá, hogy a politikai elitünk által felvállalt és pénzügyi alárendeltségünk által determinált autó-összeszerelési, biztosítási ügynöki és Tesco-pénztárosi munkák hozzáadott értékét elég nehéz növelni, és amíg ez marad a profilunk, addig esély sincs ezen változtatni."
pedroamigo
2013. szeptember 04. 11:08
Egyetértek. Az a baj, hogy egy ilyen váltás eredménye nem egy ciklus alatt jelentkezik ezért a politika nem is foglalkozik vele. Most semmi ilyen nem történik, a szerkezet marad csak a tulajdonos változik, beülnek a Felcsút Nostra emberei...
RAMBO
2013. szeptember 04. 10:26
Sajnos a teljes cikket nem tudom elolvasni: fizetős tartalom. Esetleg valaki ide másolná, aki fizet azért az újságért? A kommentek a Magyar Hírlapban megfizethetetlenek: a cikk írója természetesen áruló, a liberálkommerek nemzetközi szekértolója. :DDDD
KannibálTatárÚr
2013. szeptember 04. 10:26
Gazdasági növekedés majd akkor lesz, ha műszakiak fogják irányítani az országot, a humán értelmiséget pedig önellátóvá teszik. Addig csak ismételgetni fogják az amatőrök, hogy "a magyar gazdaság szerkezetét alaposan át kellene alakítani."
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!