Menni vagy maradni?

2013. augusztus 14. 10:01

Mint tudjuk, a kivándorlásnak, külföldi munkavállalásnak ezer oka lehet.

2013. augusztus 14. 10:01
Köntös László
Reposzt.hu

A menni vagy maradni kérdése tehát messze nem valamiféle technikai-megélhetési kérdés. Többről van itt szó. A magyar református fiataloknak pedig azt javasolnám, hogy ki kell menni, élni kell külföldön, nyelveket kell tanulni. Sőt, ennél több kell: meg kell tanulni más gondolkodásokat. Nem csak a nyelvet kell tudni: meg kell tanulni „külföldiül” gondolkodni. Nem csak azért, mert ez az elvágyódás a magyar zártságból, ez a tipikus magyar kisebbségi tudat, meg a világ ájult bámulása csak így küzdhető le. (Meg kell tudni, hogy ott is csak megváltásra szoruló, bűnös emberek élnek. Az emberi lényeg egyetemes.) Hanem azért is, mert így lehet igazán megtudni, mit is jelent magyarnak lenni. Aztán haza kell jönni, s itthon felépíteni a magyar református identitást. Ez ugyan küzdelmes, nehéz, feszültségekkel és kihívásokkal teli út. Magyarországon ma nem könnyű élni. De saját út. S ha már SDG: magyar református az, aki a sorsát itt, ebben a nyelvben és ezen a tájon Isten eleve elrendelt akarataként ismeri fel. Soli Deo Gloria. (Jól értsük, ez természetesen nem a kivándorlókat elítélő mondat.)

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csomorkany
2013. augusztus 14. 20:49
Összességében nem rossz cikk, de ezzel a szöveggel nem tudtam mit kezdeni: "magyar református az, aki a sorsát itt, ebben a nyelvben és ezen a tájon Isten eleve elrendelt akarataként ismeri fel. Soli Deo Gloria. (Jól értsük, ez természetesen nem a kivándorlókat elítélő mondat.)" Namost, egyrészt ki van-e nyilatkoztatva a Szentírásban, vagy máshol, hogy Isten valakiket egy bizonyos tájra eleve elrendel? Merthogy szerintem nincs. Másrészt hogy lehet ezt az emberi véleményt úgy érteni, hogy nem ítéli el a kivándorlókat? Ezt a véleményt vallani, és nem elítélni a kivándorlókat egyszerre, az olyan duplagondol, ami Orwellt idézi. Ha már, akkor egy jó hasonlata volt erről a Trapp családnak, akik a harmincas években Hitler elől menekülve hagyták el Ausztriát. Amerikában telepedtek le, film is készült az asszony naplójáról, stb. A lényeg: a hölgy azt írja, kivándorolni olyan, bizonytalan kimenetelű vállalkozás, mint egy fát átültetni. Vagy sikerül, vagy nem. Alapos ok nélkül ekkora kockázatot vállalni nem szabadna, de sajnos sokaknak van alapos okuk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!