Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
A Bitcoin az a pénzügyi rendszer, amely független az egyes államoktól, megalapítja azt a világpénzt, amelyről csak beszélnek. Interjú.
„Ön szerint a virtuális világból kilépve, megfogható papírpénzként is megjelenik majd a Bitcoin?
Persze, már létezik. Bármilyen megjelenése lehet, hiszen a Bitcoin egy digitális adat, bármire rárakható. Ez egy tipikus használati módja. Az egyik oldalon van egy QR kód, ami a cím, a másik oldalon pedig az a QR kód, ami ennek a címnek a titkos kulcsa. Ha ezt ismerem, akkor azt az egyenleget, ami ezen a számlán van, meg tudom mozdítani.
Egy amerikai bírósági ítélet szerint a Bitcoin tulajdonképpen pénznek tekinthető, ami nagy előrelépést, és veszélyeket is rejthet magában. Mi várható Ön szerint a Bitcoin szabályozását illetően?
A szabályozóknak azt kellene észrevenniük, hogy az emberiség feltalálta a kereket, és nem fogja elfelejteni. Feltalálta, hogy hogyan lehet létrehozni egy virtuális pénzt, ez az ötlet sohasem fog eltűnni. Teljesen mindegy, hogy mit csinálnak, a szellem kiszabadult a palackból, sokkal ésszerűbb lenne, ha azon gondolkodnának, hogy hogyan fognak ezzel együttélni. A Bitcoin ugyanis a jól felosztott piacot veszélyezteti egy újrafelosztással. A bankrendszer, illetve a fizetési hálózatok vezetőinek ez egy egzisztenciális fenyegetés, és a lobbicsoportjuk erősen dolgozik azon, hogy a Bitcoint illegalizálják vagy kontrollálják. Mindezek mögött semmi más nincs, mint az a remény, hogy időt nyernek. Szerintem ők is tisztában vannak azzal, hogy ez egy megállíthatatlan dolog. Ez olyan, mint az MP3 a zeneiparban. A Bitcoin el fogja söpörni az aktuális pénzügyi rendszert. Én ezt úgy állítom, hogy életem nagy részében befektetési bankár voltam. A 16 éves, nagyon komoly banki karrieremet adtam fel, hogy megalapítsam a Bits of Proofot.
Elképzelhetőnek tartja például azt, hogy az MNB-nek Bitcoin tartaléka is legyen?
Hosszútávon egyértelműen erről van szó. Az sem véletlen, hogy a Bitcoin 2009-ben állt elő. A Bitcoin első tranzakciójában, az úgynevezett genezis tranzakcióban egy kis szövegrészlet is benne van, amit a Bitcoin alapítója írt az algoritmusba, ez a Times 2009. január 3-i címlapjának a szövege. Ez azért van benne, hogy bizonyítsa, hogy ezen a napon indult a Bitcoin. A Bitcoinnak van egy missziója is: megteremteni azt a globális pénzügyi rendszert, amely 2008-ban gyakorlatilag összeomlott. Máig rajta van a lélegeztető gépen, mert a politikusok máig nem találtak újat, de mi megtaláltuk. A Bitcoin az a pénzügyi rendszer, amely független az egyes államoktól, megalapítja azt a világpénzt, amelyről csak beszélnek.”